Finans

14 Milyar Dolarlık Dev Super Bowl Ekonomisi

Gökşen Akyüz 2 yıl önce 9867
İçindekiler
  • 14 Milyar Dolarlık Dev Super Bowl Ekonomisi
    • 14 milyar dolarlık bir ekonomi
    • Super Bowl reklam kuşağının 30 saniyesi 5 milyon dolar

14 Milyar Dolarlık Dev Super Bowl Ekonomisi

Amerikan Futbolu final karşılaşması pazar gecesi oynanacak. Maçın bilet fiyatları ortalama 3,500 dolar civarında iken maç aralarına 30 saniyelik reklam vermenin maliyeti dev markalara en az 5 milyon dolara mal olacak.
Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas Houston’daki NRG Stadı’nda gerçekleşecek organizasyon, ülkenin en büyük spor organizasyonu niteliği taşıyor. Atlanta Falcons ve New England Patriots takımlarının oynayacağı final maçı 51. Super Bowl olarak tarihteki yerini alacak.

14 milyar dolarlık bir ekonomi

NRF araştırmasına göre 51. Super Bowl’u 188 milyon kişinin izlemesi ve organizasyon sayesinde ortalama 75 dolardan 14 milyar dolarlık harcama yapılması bekleniyor. Araştırmadan çıkan sonuçlar Super Bowl izleyicilerinden yüzde sekseninin gıda, yüzde 11’inin resmi ürün yüzde 8’inin de yeni bir televizyon harcaması yapacağını gösteriyor.   Ülkede pek çok insan evlerinde Super Bowl partileri düzenlerken maç yayını yapan restoran ve barlar da dolup taşıyor.

Super Bowl reklam kuşağının 30 saniyesi 5 milyon dolar

Organizasyon reklamları ile de çok konuşuluyor. Super Bowl’a reklam vermenin yarım dakikası 5 milyon dolardan başlıyor.
NRF araştırmasına katılan katılımcıları yüzde 43’ü maçın, yüzde 24’ü reklamların, yüzde 15’i arkadaşlarla geçirilen zamanın, yüzde 12 si de devre arası şovunun kendileri için organizasyonun en önemli kısmı olduğunu söylüyor. Bu seneki devre arası şovunda yer alacak isim ise pop yıldızı Lady Gaga olacak.
Post Views: 9867
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *