Magazin

2024 Oscar Adaylarına Dair Şaşırtıcı Gerçekler: Sinema Dünyasından 12 İlginç Bilgi

Beliz Karasu bir ay önce 12833
İçindekiler

2024 yılında 96. kez sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri, Los Angeles'ta gerçekleştirilecek görkemli bir törenle dünya sahnesine çıkacak. Sinema dünyasının en prestijli gecesi TSİ ile Pazartesi sabahı 03.00'te başlayacak.

 

Geçtiğimiz yıl, sinema sektörü için unutulmaz anlara sahne oldu. Super Mario, gişede başarılı bir performans sergilerken; Barbenheimer sosyal medyada viral bir hale geldi ve Saltburn filmindeki unutulmaz küvet sahnesi ile Barry Keoghan dikkat çekici bir performans sergiledi.

 

Hollywood'da rüzgarların ne kadar hızlı dönebileceğini kanıtlayan 2024 Oscar adayları, bir yıl öncesine kadar büyük beklentilerle çıkan fakat Oscar kazanamayan Margot Robbie'nin Babylon filminin aksine, bu yıl 1,4 milyar dolarlık hasılata ulaşan ve sekiz kategoride aday gösterilen bir filmi öne çıkarıyor.

 

Bu yılın adaylarıyla ilgili 12 dikkat çekici detayı sizler için topladık:

 

Emma Stone'un Tarihi Başarısı: "Poor Things" filminin başrol oyuncusu Emma Stone, 35 yaşından önce iki Oscar kazanarak bu başarıya ulaşan sekizinci aktris olma şansını yakaladı. İlk Oscar'ını 2017'de "La La Land" ile kazanan Stone, bu başarısıyla Meryl Streep, Jodie Foster gibi efsanelerin arasına adını yazdırabilir.

  

emma-stones

 

   

Barbie Film Müziğinin Oscar Şansı: Yönetmen koltuğunda Greta Gerwig'in oturduğu ve başrolünde Margot Robbie'nin yer aldığı Barbie filmi, en iyi film müziği kategorisinde Billie Eilish'in "What Was I Made For?" şarkısıyla yüksek bir kazanma ihtimaline sahip, bu da filmin Oscar tarihindeki yerini pekiştiriyor.

 

billie-elish

 

 

Cillian Murphy'nin Trend Kırıcı Başarısı: "Oppenheimer" filmiyle Cillian Murphy, en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanarak 2012'den beri devam eden bir trendi kırabilir ve en iyi film ile en iyi erkek oyuncu ödüllerini aynı projeye taşıyabilir.

 

Cillian Murphy

 

 

Bradley Cooper'ın Beklentisi: Bradley Cooper, "Maestro" filmiyle bir kez daha Oscar adayı olarak, ödül kazanamayanlar listesinde beşinci sıraya yükseldi.

 

Bradley Cooper

 

 

Jonathan Glazer'ın Müzik Video Geçmişi: "The Zone of Interest" filminin yönetmeni Jonathan Glazer, Radiohead ve Massive Attack gibi grupların unutulmaz müzik videolarını yöneterek kariyerine başlamış bir isim.

 

Jonathan Glazer

 

 

Eşcinsel Oyuncu Adayları: Judie Foster ve Colman Domingo, eşcinsel karakterleri canlandırdıkları rolleriyle Oscar'a aday gösterilen ilk eşcinsel oyuncular oldu.

 

Judie Foster ve Colman Domingo

 

 

Martin Scorsese'nin Rekoru: Martin Scorsese, en yaşlı en iyi yönetmen adayı olarak Oscar tarihine geçti.

 

Martin Scorsese

 

 

American Fiction'ın Siyah Oyuncu Başarısı: Film, iki siyah oyuncusunun aday gösterilmesiyle bir ilki gerçekleştirdi.

 

American Fiction

 

 

May December ve Oscar Geleneği: "May December" filmi, Oscar geleneğini sürdürerek sadece en iyi özgün senaryo kategorisinde aday gösterildi.

 

May December

 

 

Robert Downey Jr. ve Christopher Nolan Etkisi: Robert Downey Jr., "Oppenheimer" filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterildi, bu da Nolan'ın etkisinin altını çiziyor.

 

Robert Downey Jr.

 

 

Robbie Robertson'ın Postum Adaylığı: "Killers of the Flower Moon" filmi için beste yapan Robbie Robertson, vefatından sonra aday gösterildi.

 

Robbie Robertson

 

 

Twilight'tan Oppenheimer'a: Christopher Nolan, "Oppenheimer" filmi fikrini Robert Pattinson'dan aldı, bu da "Twilight"ın beklenmedik bir etkisi oldu.

 

Robert Pattison

 

 

Post Views: 12833
Beliz Karasu

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *