Ekonomi

BIST'in Finansal Yolculuğu: Tedbirler ve Piyasa Dinamikleri

Hacer Jafar 2 ay önce 14508
İçindekiler

BIST'in Finansal Yolculuğu: Tedbirler ve Piyasa Dinamikleri

 

 

Borsa İstanbul tarafından duyurulan son gelişmelere göre, bugün işlem görecek altı hisse senedi üzerinde tedbirler uygulanacak. Sermaye Piyasası Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde DGATE, INTEM ve SMART hisseleri, günün işlemleri boyunca kredili alım satıma kapalı olacak. DGATE ve SMART hisseleri önceki günü en düşük değerinden tamamlarken, INTEM hissesi %6,33'lük bir düşüşle günü kapattı.

 

Diğer yandan, KERVN, MEPET ve TGSAS hisseleri, 29 Şubat 2024'ten başlayarak 28 Mart 2024'e kadar emir paketi tedbirleri altında işlem görecekler. Bu tedbirler; piyasa emri ve limitli emirlere getirilen kısıtlamalar, emir iptalleri ve değişikliklerine yönelik yasaklar, ve emir akış bilgilerinin kısıtlanmasını içeriyor. Bu hisselerde daha önce uygulanan kredili işlem yasağı ve brüt takas gibi tedbirler de bu dönem boyunca geçerli olmaya devam edecek.

 

Son dönemde fiyat hareketleriyle öne çıkan KERVN hissesi, son işlem gününde taban fiyatına yakın bir değerle kapandı ve 15 Şubat'tan beri sürdüğü yükseliş trendinde önemli bir düşüş yaşadı. MEPET hissesi, son yedi işlem gününde yüzde 50'nin üzerinde bir değer kazancının ardından, %5'in üzerinde bir geri çekilmeyle 12,91 TL'den kapanış yaptı. TGSAS ise, hafta başından bu yana genellikle sabit bir seyir izlerken, 41 ile 47 TL arasında volatil bir hareket sergiledi.

 

Post Views: 14508
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *