Genel

E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber

Hacer Jafar bir yıl önce 8413
İçindekiler
 • E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber
  • E-ticaret SEO Nedir?
  • Doğru E-ticaret Alt Yapısı Seçimi Yapın
  • E-ticaret SEO Eğitimleri Alın
  • Anahtar Kelime Seçimi Yapın
  • Kategorileriniz ve Alt Kategorileriniz İçin Çalışın
  • Marka Sayfalarında Çalışmalar Yapın

E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber

E-ticaret sektörüne adım atan her markanın önem vermesi gereken çalışmalardan birsi SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonu markaların belirli anahtar kelimelerde Google’daki görünürlüğünü arttırarak rakipleri ile daha kolay rekabete girmesini ve satışlarını arttırmasını sağlamaktadır.
Bu avantajların yanı sıra E-ticaret seo çalışmaları, markanız için bir marka bilinirliği yaratmak konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Fakat bu noktada iyi bir seo çalışması yapmak için birçok unsura dikkat ederek hareket etmeniz gerekmektedir. E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber adlı bu yazımızda e-ticaret seo çalışmaları için önemli olan konular hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Siz de yazımızı inceleyerek e-ticaret sitenizde nasıl arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapabileceğinizi öğrenebilir ve böylece seo ile hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.  

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret seo, e-ticaret siteleri için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına verilen isimdir. E-ticaret seo çalışmalarında e-ticaret alt yapısı seçimi, anahtar kelime seçimi, kategori, ürün ve marka açıklamaları, backlink çalışmaları, görsel optimizasyon çalışmaları gibi birçok konuya önem verilmesi gerekir. Genellikle kişiler e-ticaret seo çalışmalarında yalnızca anahtar kelime çalışmalarının doğru olması gerektiğini savunur fakat aslına bakıldığında bu oldukça yanlış bir varsayımdır. Çünkü e-ticaret alt yapısı seçiminden site hızına, görsel çalışmalarından mobil uyumluluğa kadar birçok unsur e-ticaret seo çalışmalarında önemlidir.

Doğru E-ticaret Alt Yapısı Seçimi Yapın

E-ticaret sitesi kurulumu yaparken kişi ve işletmelerin tercih edebileceği birçok e-ticaret alt yapısı bulunuyor. Site kurulumu yaparken ucuz e-ticaret paketlerini tercih eden kişiler ise seo çalışmalarında istedikleri verimi alamıyor. Çünkü ucuz e-ticaret paketleri kullanarak e-ticaret yaparken sitenizin e-ticaret süreçlerini yönetebilmek ve e-ticarette başarılı olmak için alt yapınıza birçok modül ve eklenti eklemeniz gerekiyor. E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz her modül ve özellik aslına bakıldığında e-ticaret süreçlerinizi kolay yönetebilmenizi sağlasa da e-ticaret seo çalışmalarını yapmanızı engelliyor. Çünkü eklenen her modül ve özellik sitenizin yavaş çalışmasına ve kod yapısının bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle e-ticaret seo çalışması ile başarılı olmak isteyen her kişi ve işletmenin Ticimax gibi seo uyumlu olan hazır e-ticaret alt yapılarını tercih etmesi gerekiyor. Böylece markalar hem seo çalışmalarını profesyonel bir şekilde yapıyor hem de seo çalışmaları için önemli bir unsur olan site hızı çalışmalarında problem yaşamıyor.

E-ticaret SEO Eğitimleri Alın

E-ticaret seo çalışmalarında neler yapmanız gerektiği öğretilen birçok eğitim bulunuyor. Genellikle e-ticaret seo eğitimleri kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde sunuluyor. Bu noktada kişilerin ve markaların doğru eğitimi seçmesi oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret seo eğitimi veren birçok kurum ve kuruluş yüksek fiyatlar ile kurslarını vermektedir. Ticimax e-ticaret paketlerini kullanan kişi ve işletmelerin ücretsiz seo eğitimlerinden yararlanması mümkündür. Sizler de seo çalışmaları ile e-ticaret sitenizin pazarlama stratejisini güçlendirmek ve arama motorlarında daha fazla görünür olmak istiyorsanız sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilir ve eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi Yapın

E-ticaret seo çalışmalarında önemli olan unsurların başında anahtar kelimeler gelir. Çünkü internetten ürün ve hizmet arayan kişiler aramalarını anahtar kelimeler kullanarak gerçekleştirir. Bu noktada e-ticaret seo çalışmaları yapacak olan kişilerin doğru anahtar kelime seçimi yapması ve doğru bir strateji kurgulaması Google’daki görünürlüğünüzü arttır.
 • Semrush
 • Keywordtool
 • Ahrefs
Gibi analiz araçları anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğiniz araçlar arasında bulunur. Bu araçları kullanarak anahtar kelime seçimi yaparken de şunları göz önünde bulundurmanız önemlidir.
 • Anahtar kelime hacmi
 • Anahtar kelime zorluğu
 • Short tail keywordler
 • Long tail keywordler
Bir e-ticaret seo çalışmasında anahtar kelime seçimi yaparken çalışmalarda kullanılması gereken stratejilerdir. Bir örnekle açıklayacak olursak seo çalışmaları yaparken markaların anahtar kelime volümünü göz önünde bulundurması ve bu anahtar kelimelerdeki rekabete göre seçim yapması gerekir. Özellikle işletmeler anahtar kelime seçimlerinde Short tail keywordler ile beraber Long tail keywordler de kullanmaya özen göstermelidir. E-ticaret SEO Anahtar kelime

Kategorileriniz ve Alt Kategorileriniz İçin Çalışın

E-ticaret seo çalışmalarında önem vermeniz gereken stratejilerden birisi kategoriler ve alt kategoriler üzerine çalışmak olmalıdır. Çünkü bir ürün ve hizmet arayan kişiler çoğu zaman ürün kategorileri ile arama gerçekleştirmektedir. Örneğin; etek satın almak isteyen kişilerin büyük bölümü etek araması ya da pileli etek araması yapmaktadır. Bu nedenle satacağınız ürünleri bir kategori ağacı içine dahil etmeniz, ardından alt kategori ve ana kategorileriniz için çalışmalar yapmanız oldukça önemlidir. E-ticaret SEO Kategori

Marka Sayfalarında Çalışmalar Yapın

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak olan kişilerin bir bölümü yalnızca ürün ve hizmet araması yaparken büyük bir bölümü de marka arayışı içerisindedir. Örneğin; etek satın almak isteyen kişilerin büyük bir bölümü etek araması yaparken büyük bir bölümü de deniz butik gibi marka araması gerçekleştirmektedir. Deniz Butik ürünlerini e-ticaret sitenizde satıyorsanız bu markanın ürün ve hizmetlerini arayan kişilere ulaşmak ve satış yapma ihtimalinizi arttırmak için her marka için özel seo çalışmaları yapabilirsiniz. Böylece marka sayfalarınıza yaptığınız e-ticaret seo çalışması sayesinde doğru hedef kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.
Kaynak : https://www.ticimax.com/
Post Views: 8413
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *