Genel

Gaziantep’te Gezilecek Yerler – Tam Liste

Gökşen Akyüz bir yıl önce 9155
İçindekiler
 • Gaziantep’te Gezilecek Yerler – Tam Liste
  • Gaziantep’te Gezilecek Yerler ( Kısa – Öz Liste)
   • 1. Zeugma Müzesi
   • 2. Gaziantep Kalesi
   • 3. Panaroma Müzesi
   • 4. Almacı Pazarı
   • 5. Bakırcılar Çarşısı
   • 6. Zincirli Bedesten
   • 7. Gaziantep Botanik Bahçesi
   • 8. Bey Mahallesi
   • 9. Oyuncak Müzesi
   • 10. Tahmis Kahvesi
   • 11. Gümrük Han
   • 12. Pişirici Kasteli
   • 13. Emine Göğüş Mutfak Müzesi
   • 14. Atatürk Anı Müzesi
   • 15. Hamam Müzesi
  • Gaziantep’te gezilecek yerler – Tam liste;

Gaziantep’te Gezilecek Yerler – Tam Liste

gaziantep'te gezilecek yerler - tahmis kahvesi
gaziantep'te gezilecek yerler - tahmis kahvesi
Gaziantep, tarihi dokusu, hanları hamamları, samimi insanları ve tabii ki mutfağıyla insanı büyüleyen şehir. Bu yazımızda yeme-içmeden çok şehirde gezilecek yerlere bakacağız. Gaziantep’te şehir yaşantısı dokusu çok hoşumuza gitti ancak müzecilik kısmı biraz sıkıntılı. Her şeyin müzesini yapmaya çalışmışlar. Listede birkaçına da yer vereceğiz. Gezilecek yerler listesine geçmeden kısaca bize gelen sorulara göz atalım; Gaziantep’te gezmek için araba gerekli mi? Hayır. Şehirde gezilecek yerler genelde yürüme mesafesinde. Sadece Zeugma Müzesi için taksiye binebilirsiniz. Gaziantep turistik gezi için tehlikeli mi? Bize en çok gelen sorulardan biriydi bu. Hayır arkadaşlar bizim kendimizi güvensiz hissettiğimiz bir an olmadı. Sadece bey mahallesinde gençler birbirine girdi bizim yanımızda. Onun dışında iç ters bir durumla karşılaşmadık. Nerede konaklayalım? Şehir merkezinde konaklamanız iyi olur. Biz Şirehan’da kaldık ancak Hışvahan, Anadolu Evleri gibi eski hanlara da bakabilirsiniz. Bunun yanında, modern ve konforlu olsun derseniz Dedeman veya Divan önerilir. Gaziantep’i gezmek için en uygun mevsim nedir? Malum yazın güneydoğu çok sıcak. Antep’in en güzel zamanı ilk bahar veya son bahar. Biz Ramazan’da gitmemize rağmen güzeldi.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler ( Kısa – Öz Liste)

1. Zeugma Müzesi

gaziantep'te gezilecek yerler zeugma müzesi
gaziantep’te gezilecek yerler – zeugma müzesi
Gaziantep’te gezilecek yerler listesinin başında şüphesiz Zeugma Müzesi yer alıyor. Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri olan müzede, hemen girişte Okeanos ve Tethys Mozaiği’ni, Çingene Mozaiği’ni, Europa Mozaiği’ni, Kahvaltıdaki Kadınlar Mozaiği’ni,  ve Dionysos’un Düğünü’nü mutlaka görülecekler listenize ekleyin. Kentin simgesi Çingene kızı o kadar gizemli ve etkileyici bir şekilde sergilenmiş ki, sırf bu eseri görmek için bile Zeugma’ya gelmeye değer. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30 – 18:30 saatleri arası açık Zeugma Müzesi’nin eserlerini online olarak da buradan inceleyebilirsiniz.

2. Gaziantep Kalesi

gaziantep'te gezilecek yerler - antep kalesi
gaziantep’te gezilecek yerler – antep kalesi
Gaziantep Kalesi, ihtişamıyla kentin her yerinden görülen ve Türkiye’de orijinal yapısı çok fazla bozulmayan nadir kalelerden biri. Roma, Bizans, Memlükler, Eyyübiler ve Osmanlı dönemine tanıklık etmiş dev bir yapıdan söz ediyoruz. Kaleye  temassız kredi kartınızla girebiliyorsunuz. Müze kart geçmiyor. Öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30 – 17:30 saatleri arası açık

3. Panaroma Müzesi

Kalenin müzesi olarak da geçiyor. Gaziantep’te gezilecek müzelerin başında yer alır. Kurtuluş Savaşı boyunca, Antep halkının kahramanca kenti savunmasını konu alır. Mücadelenin baş kahramanları olan gazilerin yakınları, tarihi belgeleyen eşyaları ve anıları, müzeye bağışlamıştır. Kaleye  temassız kredi kartınızla girebiliyorsunuz. Müze kart geçmiyor. Öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30 – 17:30 saatleri arası açık

4. Almacı Pazarı

Gaziantep'te Gezilecek Yerler- Almacı Pazarı
Gaziantep’te Gezilecek Yerler- Almacı Pazarı
Gaziantep’in 2 buçuk asırlık çarşısı. İsmini elmanın nadir bulunduğu zamanlarda elma satılmasından alır. Kuruyemiş, baharat, aktar ürünlerini bu pazarda bulabilirsiniz. Hatta genelde şehir dışına ürünler buradan sipariş edilir. Kentin de tam merkezinde yer alır. Özellikle gezilecek yerler listenize eklemeyin çünkü muhakkak 5-10 kere içinden geçeceksiniz.

5. Bakırcılar Çarşısı

gaziantep'te gezilecek yerler - bakırcılar çarşısı
gaziantep’te gezilecek yerler – bakırcılar çarşısı
Gaziantep’te en etkileyici yerlerden biri olan Bakırcılar Çarşısı’nda bakır ürünler satın alabileceğiniz gibi, elde bakır döven zanaatkarları izleyebilirsiniz. Muhtemelen siz de şu soruyu soracaksınız: “bakır zararlı değil mi ve sürekli kalaylanması gerekmiyor mu?” Bakır ürünler ısıya maruz kalmadığı sürece yani içinde bir şeyler pişirmezseniz kalaya ihtiyacı olmuyor. O yüzden bardak, tütsülük vs alabilirsiniz.

6. Zincirli Bedesten

gaziantep'te gezilecek yerler - zincirli bedesten
gaziantep’te gezilecek yerler – zincirli bedesten
Gaziantep’in en eski çarşılarından(18.yy) pasajlarından biri. İçinde takı, toka, yüzük, hediyelik eşya, gümüş ürünler satılıyor. Uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yaptığı için et hali olarak da bilinir)

7. Gaziantep Botanik Bahçesi

2009 yılında 17 dönüm arazide kurulmuştur. İçinde 1000’e yakın bitki türü bulunur. İçerisinde, kaya bahçesi japon bahçesi, zen bahçesi, renk ve koku bahçesi gibi tematik alanlar bulunur. Ziyaret Saatleri Bahçe her gün 09:00 – 18:00 saatleri arası açık

8. Bey Mahallesi

gaziantep'te gezilecek yerler - bey mahallesi
gaziantep’te gezilecek yerler – bey mahallesi
Gaziantep’in en güzel mahallesi burası dersek bartmış olmayız. Tarihi dokusunu yitirmemiş sokakları, yanından geçerken bile büyülendiğiniz konakları ve avluları, kafeleri ve müzeleriyle Bey Mahallesi, Gaziantep gezimizin starı oldu. Ayrıca burada en sevdiğimiz kafeyi de yazalım gezilecek yerler listenize alın: Papirüs Kafe

9. Oyuncak Müzesi

gaziantep'te gezilecek yerler - oyuncak müzesi
gaziantep’te gezilecek yerler – oyuncak müzesi
Gaziantep’te gezilecek yerler arasında belki de en sevdiğimiz müze burası oldu. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncakların sergilendiği müzenin küratörlüğünü – tabii ki- Sunay Akın üstlenmiş. Müzenin yer aldığı konak ve avlusu görmeye değer, bunun yanında bulunduğu Bey Mahallesi’nin sokağında da saklambaç ve el çırpmaca oynayan çocukların heykelleri var. Kaleye  temassız kredi kartınızla girebiliyorsunuz. Müze kart geçmiyor. Öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30-17:30 saatleri arasında açık.

10. Tahmis Kahvesi

gaziantep'te gezilecek yerler - tahmis kahvesi
gaziantep’te gezilecek yerler – tahmis kahvesi
1635 ‘de kurulan tarihi kahve. (Tahmis kahvenin dövüldüğü yer anlamına gelir) Antep’te ziyaret ettiğimiz en güzel mekanlardan. Sonradan baklava-tatlı olayına da girmişler(ancak gerek var mıydı bilemedik) Oldukça turistik, gidilip görülmeli, renkli camlarının ve o güzel iç mekanının fotoğrafları çekilmeli. Genelde acı kahvelerinden ve zahter çaylarından içtik. Buradan da kahvelerinden sipariş verebilirsiniz.

11. Gümrük Han

1873-1878 yılları arasında yapılmıştır. Hanın avlusunda, Kahveci Seddar’da iki renkli kahve içmeyi, Yemenici Hayri Usta’ya uğramayı ve hanın üst katında el zanaatleri icra eden dükkanları gezmeyi unutmayın.

12. Pişirici Kasteli

13. yy.’da inşaa edilen, Gaziantep’teki evlerin su ihtiyacını gidermek için yapılan bir yapı. (Kasteller halkın yıkanma kullanımı için yapılmış  havuzlu ortak yapılardır) Kastel ve mescid iki ayrı yapıdır. Yapıda kesme taş kullanılmıştır.

13. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep mutfak kültürünü gösteren bir müzedir. İçinde mutfak ve yemek pişirme eşyaları, ve yemek pişirme-yeme kültürü sergilenir. Biz uzunca bir süremiz olmadığı için burayı ziyaret etmedik. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30-17:30 saatleri arasında açık.

14. Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep'te gezilecek yerler- Atatürk Anı Müzesi
Gaziantep’te gezilecek yerler- Atatürk Anı Müzesi
16 Ocak 1933’te Antep’i ziyaret eden Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara karşı boyun eğmeyen Gaziantep halkı tarafından coşkuyla karşılanmıştır. Atatürk’ün o yıllarda kaldığı konak, kişisel eşyaları bu müzede sergilenir. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30-17:30 saatleri arasında açık.

15. Hamam Müzesi

Osmanlı ve Gaziantep hamam kültürünü gösteren ve sonradan müzeye çevrilen hamam. Biz gitmedik ancak çok vaktiniz olursa gezebilirsiniz. Ziyaret Saatleri Müze her gün 08:30-17:30 saatleri arasında açık.

Gaziantep’te gezilecek yerler – Tam liste;

Gaziantep'te Gezilecek Yerler - Tam Liste
Gaziantep’te Gezilecek Yerler – Tam Liste
Aşağıdaki gezilecek yerleri kopyalayıp telefonunuzdaki galeriye indirebilirsiniz. Gezerken ihtiyacınız olabilir. Zeugma Müzesi dışında hepsine eski şehir merkezinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 1. Zeugma Müzesi (Şehirde gezilecek en önemli müze – Kentin simgesi Çingene kızını gör)
 2. Gaziantep Kalesi (Antep’in her yerinden görülen 2.-4. yy’da inşaa edilen Türkiye’de ayakta kalabilen nadir kalelerden )
 3. Panaroma Müzesi (Kurtuluş Savaşı’nın güney cephesinde, özellikle Antep halkının, Fransızlara karşı verdiği mücadeyi yansıtıyor)
 4. Almacı Pazarı (Kentin nabzını tut, alış-veriş yap, baharat vs al)
 5. Bakırcılar Çarşısı (el yapımı bakır bakraçlar, bardaklar, tütsülükler al – fiyatlar uygun)
 6. Zincirli Bedesten (taş takı toka satıcılarının olduğu tarihi bir kapalı çarşı, yapıyı mutlaka gör)
 7. Gaziantep Botanik Bahçesi
 8. Tarihi Bey Mahallesi (Antep’in en güzel sokakları burada)
 9. Oyuncak Müzesi (Antep’te en sevdiğimiz müzelerden. Sokaktaki saklanbaç oynayan çocuk heykellerini gör)
 10. Papirüs Kafe (Müthiş bir avlusu ve konağı var mutalaka gör)
 11. Tahmis Kahvesi (mutlaka bu tarihi kahvede zahter çayı veya menengiç kahvesi iç)
 12. Gümrük Han (Kahveci Seddar burada, iki renkli kahveden iç)
 13. Türk Tepe Sokakları ( tepede dalgalanan bayrağa doğru yürü, eski sokakları evleri fotoğrafla)
 14. Pişirici Kasteli(13. yy’dan kalan kastel, Antep’teki evlerin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış)
 15. Emine Göğüş Mutfak Müzesi (Gaziantep mutfak kültürünü konu alan müze)
 16. Atatürk Anı Müzesi (Bey Mahallesi’nde tarihi bir Antep Konağı’nda yer alır, Atatürk’ün Antep’te kullandığı eşyalar sergilenir)
 17. Hamam Müzesi ( Antep’in hamam kültürünü merak ediyorsan girebilirsin- biz girmedik)
 18. Tarihi Kır Kahvesi
 19. Şirehan (geniş ve güzel bir han, otel olarak da kullanılıyor, uğrayıp fotoğrafla, kahve iç)
 20. Hışvahan (akşam yemek yemeye, içki içmeye gidilebilir, gitmişken hanı ve avlusunu gez)
 21. Handaniye Camii (Handan bey camii olarak da geçer, 1791 yılında tekrar yapılmış)
 22. Büdeyri Han
 23. Tahtani Camii
 24. Millet Hanı
 25. Yeni Han
 26. Yüzükçü Hanı(18. yy)
 27. Karagöz Camii (18. yy)
 28. Alaüddevle Camii(15. yy)
 29. Şirvan Camii (1677 yılından önce yapılmış)
 30. Anadolu Han
 31. Yemiş Han
 32. Kürkçü Han
 33. Kemikli Bedesten
 34. Mevlevihane
 35. Hacı Nasır Camii (16. yy’da yapılmıştır)
 36. Tütün Han
 37. Pürsefa Han
 38. Hacı Veli Camii (20. yy başlarında yapılmıştır)
 39. Boyacı Camii (1358 yılından önce yapılmıştır)
Gaziantep’te gezilecek yerler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Geniş ve tam bir liste sunmaya çalıştık. Listenin ilk 15-20 maddesi kesin gitmeniz gerekenler zaten kalan maddeler de gezerken de karşınıza çıkıyor.
Post Views: 9155
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *