Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 2023 Büyüme Verilerini Değerlendirdi ve Gelecek İçin Öngörülerini Paylaştı

Hacer Jafar bir ay önce 15531
İçindekiler

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 2023 Büyüme Verilerini Değerlendirdi ve Gelecek İçin Öngörülerini Paylaştı

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün yayınladığı 2023 yılı gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini yorumladı. Şimşek, geçen yılın büyümesinin önemli bir kısmının üretken kapasiteyi artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldiğini belirtti ve "Yatırım ve ihracatı güçlü bir şekilde destekleyerek daha nitelikli bir büyüme yönünde ilerliyoruz." dedi.

 

Son çeyrekte ekonominin yıllık yüzde 4 büyüdüğünü aktaran Bakan Şimşek, bu büyüme oranının Orta Vadeli Program'ın (OVP) hedeflerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Milli gelirin 1,1 trilyon doları aşarak kişi başına milli gelirin 13 bin 110 dolara yükseldiğini vurguladı.

 

Şimşek, iç talebin büyümeye katkısının azaldığını ve net dış talebin negatif katkısının düştüğünü ifade etti. Ayrıca, geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana devam eden dengelenmenin devam ettiğini belirtti.

 

Gelecek için ise Şimşek, net dış talebin büyümeye olumlu katkı sağlamasını ve ılımlı bir büyüme beklediklerini dile getirdi. Ayrıca, dezenflasyon sürecine katkıda bulunacak politikaların sürdürüleceğini ve yapısal reformların devam edeceğini vurguladı.

 

Post Views: 15531
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *