Her geçen gün hayatlarımıza daha fazla entegre olan sosyal medya mecraları eğlenceli ve keyifli sosyalleşmenin kapılarını araladığı kadar hatırı sayılır bir gelir modeli de yaratıyor. Bu platformların arasında en çok öne çıkanlardan birisi de şüphesiz ki Instagram… Satış kanallarını güçlendiren Instagram’da kişiler ve markalar platformu etkili bir biçimde kullanmayı başardıkça müşteri portföyünü de genişletiyor. Buradaki en kritik nokta ise platformun algoritmalarını aşabilmek… Peki ama nasıl? Daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen kullanıcılar ve markalar nasıl bir yol izlemeli? Yanıtlar Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan‘dan geliyor…

Instagram’ın tüm araçlarını kullanın

Birinci kural, Instagram’ın her aracının kullanılıyor olması. Yani sadece post paylaşımı değil, hikâye ve reels paylaşımları da yapılmalı. 15-20 saniyelik reels paylaşımları, etkileşimi artıran en önemli faktörlerden. Son dönemde özellikle reels reklamları önemli görünürlük sağlıyor. Kimi zaman yeni açılmış sayfaların reels videolarının bile milyonlara ulaştığını görebiliyoruz. Burada trendleri iyi takip etmek gerekiyor. Her gün kendini yenileyen birçok farklı içerik bulunuyor ve bu trendlere uyarak yapılan paylaşımlar etkileşimi artırıyor. Popüler müzik kullanılarak oluşturulan reels paylaşımlarında etkileşimin yüksek olduğunu görüyoruz. Trendleri takip etmek için kaynağınız TikTok olabilir. Reels videolarında ilk 2-3 saniye çok önemli. İlk saniyelerde ilgi çekildiğinde kullanıcı videoyu izlemeye devam ediyor ve bu da etkileşim olarak yansıyor.

İçerikleriniz düzenli ve konsept tasarım şekilde paylaşın

Hesabınız işletme ve içerik üreticisi unvanına sahipse mutlaka içeriklerinizi konsept bir tasarım oluşturarak paylaşmalısınız ve kendi düzeninizi oluşturmalısınız. Zamanlama olarak haftalık veya günlük paylaşacak şekilde içerik belirlemeniz gerekiyor. İçerik elbette önemli, ancak sunulma tarzı da görsel olarak cezbedici olmalı. Kullanıcılara görsel bir şölen sunmalı ve daha çok vakit geçirmeleri için keyifli bir alan sağlamalısınız. Kullanıcı, hesabınız için büyük emek harcadığınızı fark ettiğinde beğenisini sizinle etkileşime geçerek gösterecektir.

Ürünlerinizi bilgilendirici metinlerle destekleyin

Etkileşimi artırmak için özellikle Instagram’ın keşfet bölümüne düşmek çok önemli. Keşfet bölümünde yer almak için mutlaka bilgilendirici paylaşımlar yapmalısınız. Tanıtımını ve satışını gerçekleştirdiğiniz ürünü, özellik ve faydalarını ön plana çıkaran 2-3 cümleden oluşan bir metinle paylaşmanız daha etkili olacaktır. Kullanıcılar, daha fazla bilgiye ulaşmak adına hesabınıza göz atacak ve etkileşiminiz artacaktır. Burada çok uzun metinler değil, hap bilgiler paylaşmanız önemli. Aynı zamanda bilgilendirici içeriklere link koyarak da kullanıcıların direkt ürüne ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Paylaşımlarınıza kullanıcıları dahil edin

Hikaye paylaşımlarında mutlaka kullanıcıları dahil edebileceğiniz içerikler üretin. Örneğin, soru-cevap, anket ve oylama yaparak etkileşimi artırabilirsiniz. Konuların dikkat çekici olması etkileşimin artmasını sağlayacaktır.

Kullanıcılarla etkileşime geçin

Hesabınızda ne kadar çok etkileşime geçer ve vakit geçirirseniz paylaşımlarınızın görünürlüğü de o kadar artış gösterecektir. Sizi takip edenleri takip edebilir, beğeni ve yorumları kullanarak diğer hesaplarla iletişime geçebilirsiniz. Sadece paylaşım yapan bir hesap değil, iletişim halinde olan bir hesap olmanız gerekiyor. Paylaşımlarınıza yorum yapan kullanıcılara mutlaka yanıt vermek veya direkt mesajlara hızlıca dönmeniz sadık takipçilerinizin olmasını sağlayacak bu kullanıcıların yeni takipçi getirmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu reklamlara bütçe ayırın

Hedef kitlenize ulaşmada en kesintisiz yol, şüphesiz sponsorlu reklamlardır. Hedef kitle kriterlerinizi oluşturarak düşük bütçelerle doğrudan potansiyel takipçilerinize ulaşabilirsiniz. Sponsorlu reklamlarda en önemli etken, içeriğin dikkat çekici olarak tasarlanmasıdır. Özel bir konsept veya merak uyandıran bilgilerle içerik paylaşmak kullanıcıların ilgisini çekmenizi sağlayacaktır. Doğru içerikle kurgulanan sponsorlu ilanlarda 5-15K takipçi elde edilebilir.