Facebook Reklamları en iyi çevrimiçi reklam aracıdır. Dünya çapında 1,5 milyara kadar kişiye ulaşabildiği için hedef kitlenizi bu kişiler arasında bulmanıza yardımcı olabilir. Reklam yapabileceğiniz birçok Facebook Reklam hedefi ve gönderi türü vardır. Örneğin, Facebook’ta bir fotoğrafın tanıtımını yapabilir ya da Facebook üzerinden insanları web sitenize veya başka bir uygulamaya yönlendirebilirsiniz. Bu basit reklam modelleri, Facebook kullanıcıları için uzun zamandır var. Fakat son zamanlarda Facebook, Facebook kullanıcılarının Instagram’da reklam vermelerine de olanak tanıyor. Instagram’da reklam vermek için tek ihtiyacınız olan bir Facebook hesabı, bir Facebook Sayfası ve bir Instagram hesabıdır. Tüm bu hesaplara sahipseniz, Instagram’da reklam vererek, 400 milyondan fazla aktif kullanıcı arasından belirli bir hedefe ulaşabilirsiniz. Peki Instagram’da nasıl reklam verilir? Bu yazıda, ilk Instagram reklam kampanyanızı oluşturabilmeniz için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız.

İçerik Başlıkları [göster]

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Başlamadan önce bilmeniz gereken önemli bilgiler var: Instagram’da reklam yapmak için bir Instagram hesabına ihtiyacınız yok. Reklamlarınızı bir Facebook Sayfasına bağlayarak da Instagram’da görünür olabilirsiniz. Fakat bir Instagram hesabına sahip olmak işletmenize daha fazla fayda sağlar. Böylece kullanıcılara takipçileriniz olma ve işletmeniz hakkında daha fazla şey keşfetme olanağı sağlayabilirsiniz. Evet, belirttiğimiz gibi ilk adımı atlayıp doğrudan ikinciye geçebilirsiniz, ancak ilk önce bir Instagram sayfası açmanızı öneririz.

Facebook Reklam Yöneticisini Kullanarak Instagram’da Reklam Vermek

Instagram reklamcılığını kullanmanın iki yolu vardır: Instagram uygulaması aracılığıyla veya Facebook Reklam Yöneticisi ile. Biraz daha karmaşık olmasına rağmen, Instagram uygulamasıyla karşılaştırıldığında, Facebook Reklam Yöneticisi daha fazla yerleşik reklam aracına sahiptir. Hedef demografiniz, reklam biçimleriniz, bütçeniz ve kampanya uzunluğunuz üzerinde size ek kontrol sağlar.

1. Facebook Reklam Yöneticisi’ni açın

Başlamak için Facebook sayfanızın Instagram profilinize bağlı olduğundan emin olun. Ardından, işletme hesabı kimlik bilgilerinizle Facebook Business Manager’da oturum açın. Aşağı kaydırın ve Reklam Hesabı Ekle’yi (Add Ad Account) tıklayın. Mevcut bir reklam hesabını entegre edebilir veya yoksa bir tane oluşturabilirsiniz. Bu hesaba sahip olmak, Instagram reklam kampanyalarınızı düzenlemenize, performanslarını görüntülemenize ve reklam ayarlarını kontrol etmenize olanak tanır. Bir reklam hesabı oluşturduktan sonra, sol üstteki üç satırlı menüden Reklam Yöneticisi‘ne gidin. Reklam oluşturmaya başlamak için +Oluştur’u seçin.

2. Birincil hedefinizi belirleyin

Pazarlama hedefiniz, Instagram’ın her bir reklamı platform genelinde nasıl yayınladığını etkiler. Bu nedenle, hedefinizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Instagram reklamları için seçebileceğiniz sekiz hedef vardır: Marka bilinirliği — Hedef pazarınızın markanız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın. Erişim — Tercihlerden bağımsız olarak maksimum sayıda kullanıcıya duyuru yapın. Trafik — Kullanıcıları web sitenize veya uygulama mağazanıza yönlendirin. Etkileşim — İnsanları sayfanız veya gönderilerinizle etkileşime geçmeye yönlendirin. Uygulama yüklemeleri — Kullanıcıları uygulamanızı indirmeye teşvik edin. Video görüntülemeleri — Video içeriğini tanıtınç Potansiyel müşteriler bulma— Markanızla ilgilenen kişiler hakkında bilgi alın. Dönüşümler — İnsanları sitenizde veya uygulamanızda belirli işlemleri gerçekleştirmeye yönlendirin. Bir hedef seçtikten sonra, Instagram reklam kampanyanıza bir ad verin ve reklam stratejilerinizin etkinliğini değerlendirmek için bölünmüş testi etkinleştirin. Sonrasında ise, Kampanya Bütçesi Optimizasyonunu (Campaign Bid Strategy) da etkinleştirmenizi öneririz: Bu özellik, reklam kampanyası için günlük veya süreli bütçe ayırmanıza olanak tanır. Günlük bütçe ile Instagram, sizin tarafınızdan belirlenen bir limite kadar günlük harcama yapar. Bu seçenek, kampanya süresini belirleyen dalgalı bir bütçeye sahip markalar için idealdir. Öte yandan, süreli bütçe, kampanyanın bitiş tarihini belirlemenize olanak tanır. Instagram’ın sadece bu dönemde para harcamasına izin verir. Instagram’ın bütçenizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını belirlemek için “Kampanya Teklif Stratejisini” de değiştirebilirsiniz. İlk kez reklam verenler “En Düşük Maliyet” seçeneğini tercih edebilir, sonuçta henüz teklif stratejinizi geliştirmek için hiçbir veriniz yoktur. Bu, teklif tutarınızı fazla veya eksik harcamanızı önler. Reklam Planlaması ve Yayınlama Türü ayarlarını olduğu gibi bırakın, sonraki adımlarda bunları özelleştirin. Her şey ayarlandıktan sonra, Reklam Hesabı Kur’a tıklayın ve reklam kampanyasının ülkesini, para birimini ve saat dilimini ayarlayın. Ardından uygulama sizi bir sonraki adıma geçebileceğiniz Reklam Seti bölümüne yönlendirecektir.

3. Hedef kitlenizi tanımlayın

Reklam Yöneticisi, aşağıdaki hedefleme seçeneklerine dayalı olarak yeni bir kitle grubu oluşturmanıza olanak tanır: Yer — Belirli ülkelerde, şehirlerde veya adreslerde yaşayan kişileri reklamınızın hedef pazarına dahil edin veya hariç tutun. Yaş — 18-65 veya üzeri bir yaş demografisi seçin. Cinsiyet — Yalnızca erkekleri, kadınları veya her ikisini de hedefleyin. Diller — Uygulama hedeflenen yerlerin resmi dilini içerecek olsa da, gerekirse hedef demografiniz tarafından konuşulan diğer dilleri manuel olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıntılı hedefleme — Demografik grup, ilgi alanları ve kullanıcı davranışına göre hedef kitleyi daha da daraltın. Bağlantılar — Markanızla bağlantılı kişileri arayın Ayarları değiştirdiğinizde, Facebook, hedef kitlenizin başarılı marka bilinirliği için çok spesifik veya çok geniş olup olmadığını size bildirir. Yaptığınız ayarlar sonrasında doğru dengeyi bulduğunuzda, ileride kullanmak üzere Bu Kitleyi Kaydet’i seçin. Markanız büyüdükçe Özel Hedef Kitleler ve Benzer Hedef Kitle özelliklerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Özel Hedef Kitleler, işletmenizle halihazırda etkileşimde bulunan kişileri hedeflemenize yardımcı olurken, Benzer Hedef Kitle, mevcut müşterilerinize benzer kullanıcıları bulmak için kullanışlıdır.

4. Reklam yerleşimini yapılandırın

Hem Instagram’da hem de Facebook’ta reklam yayınlamak istiyorsanız, Otomatik Yerleşimler’i seçin ve Reklam Yöneticisinin ayarları sizin için yapılandırmasına izin verin. Ancak, yalnızca Instagram’da bir reklam kampanyası yürütmek istiyorsanız, Yerleşimleri Düzenle’yi seçin ve diğer platformun işaretini kaldırın. Reklamlarınızın Instagram Akışında, Keşfet sayfasında ve Hikayelerde gösterilip gösterilmeyeceğini de seçebilirsiniz.

5. Bütçenizi ve programınızı kontrol edin

Sırada, Instagram’ın paranızı nasıl harcadığına ve Instagram reklamlarınızı nasıl gösterdiğine karar verme zamanı. Değiştirebileceğiniz gelişmiş ayarlar aşağıdaki şekildedir: Reklam Dağıtımı için Optimizasyon — Platformun reklamlarınızı nasıl sunduğunu tanımlayın. Örneğin, Tahmini Reklam Hatırlanırlığı Yükselişi, Reklam Yöneticisi’nin reklamınızı iki gün sonra gördüğünü hatırlaması muhtemel kullanıcılara göstermesini sağlar. Maliyet Kontrolü — Seçilen kampanya teklif stratejisine bağlı olarak, her açık artırma için bir maksimum teklif belirleyebilir veya reklamın ortalama maliyetini kontrol edebilirsiniz. Ancak, ikinci adımdan En Düşük Maliyet stratejisini seçmek bu ayarı devre dışı bırakacaktır. Planla — Reklamınızı yayınlamak için tarih ve saat aralığını seçin. Reklam Seti Harcama Limitleri — Söz konusu reklam kampanyası için belirli bütçe gereksinimleriniz varsa bu özelliği kullanın. Ücretlendirme — Hedeflerinize bağlı olarak, uygulama sizden TBM veya BGBM fiyatlandırma modellerine göre ücret alabilir Bazı hedeflerde, daha iyi reklam performansı için özelleştirebileceğiniz ek ayarlar bulunur. Örneğin, Erişim hedefini seçmek, Sıklık Sınırını değiştirmenize olanak tanır ve uygulamanın belirli bir zaman çerçevesinde aynı kullanıcıya reklamınızı gereğinden fazla oynatmasını engeller. İşiniz bittiğinde Devam’ı tıklayın ve reklam oluşturma işleminizi tamamlamak için Reklam bölümüne gidin.

6. Instagram reklamları oluşturun

Bu, öne çıkan Instagram reklamınızı oluşturmaya başlayabileceğiniz en eğlenceli kısımdır. İlk olarak, mevcut bir gönderiyi mi yoksa yeni bir gönderiyi mi öne çıkarmak istediğinizi belirleyin. Mevcut bir gönderiyi tanıtım için kullanmak istiyorsanız, özet akışınızdan birini seçin ve reklamı önizleyin ve uygun bir harekete geçirici mesaj düğmesi eklediğinizden emin olun. Tamamen yeni bir Instagram reklamı oluşturmak için bir biçim seçin; Dönen reklamlar, Tek görsel veya video ya da Koleksiyon arasından seçim yapabilirsiniz. Hangi reklam biçimini seçeceğinizden emin değilseniz, bu konuyu inceleyeceğimiz sonraki bölüme bir göz atın. Reklamı hem Instagram Akışında hem de Hikayede göstermek istiyorsanız, her yerleşim için bir medya dosyası yükleyebilirsiniz. Dosyaları ekledikten sonra, resmin veya videonun görünümünü özelleştirmek için Düzenle’ye tıklayın. Metin ve Bağlantılar bölümünde, reklam metnini ve bağlantıları doldurabilirsiniz. Tüm yerleşimlerde görüneceği için, Birincil Metin kutusuna dikkat çekici bir metin yazın. Uygun bir harekete geçirici mesaj düğmesi seçmeyi unutmayın. Gerekirse, Diller metin kutusuna Instagram reklam kampanyanızın bir çevirisini de ekleyebilirsiniz. Bu, küresel hedefleri olan markalar için harika bir erişilebilirlik özelliğidir. Reklam kampanyası ayrıntılarını tekrar kontrol etmek için İncele’ye tıklayın, ardından reklamınızı incelemeye göndermek için Onayla’ya basın.

Instagram Uygulamasını Kullanarak Instagram’da Reklam Vermek

Instagram’da sadece Instagram uygulamasını kullanarak da reklam verebilirsiniz. Doğrudan Instagram uygulamasında reklam vermek nispeten kolay olsa da, bu şekilde reklam kampanyalarınız üzerinde yalnızca temel kontrole sahip olursunuz. Daha çok kontrole sahip olmak için Instagram reklam kampanyası yönetimi için hesabı Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla Facebook İşletme Sayfanıza bağlayın. Bununla birlikte, Instagram’da reklam verme konusunda yeniyseniz, reklamları daha basit şekilde yönetmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Profesyonel bir profil oluşturun

Instagram reklamları oluşturmak ve bunları yönetmek için profesyonel bir Instagram hesabı oluşturmanız gerekir. Bu hesap türü, pazarlama amacıyla işle ilgili özelliklere erişmenizi sağlar. Bir Instagram hesabı oluştururken, bir İçerik Oluşturucu veya İşletme profili seçebilirsiniz. İçerik Oluşturucu profili, kişisel markalarını geliştirmek isteyen ünlüler, influencer’lar ve içerik oluşturucular gibi tanınmış kişiler için idealdir. İşletme profili, daha geleneksel bir yapıya sahip olan ve Instagram’da reklam vermek isteyen şirketler için daha uygundur. Her iki profil de promosyon araçları sunarken, kullanıcı demografinize bağlı olarak her birinde daha faydalı olabilecek belirli özellikler vardır. Örneğin, İşletme profillerinde, kullanıcıları doğrudan markalarla iletişim kurabilmeleri için bir telefon numarasına veya e-posta adresine yönlendiren iletişim butonları bulunur. Instagram’da reklam vermek istiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer önemli şey de bir Facebook sayfası oluşturmaktır. Platformlar arası reklamcılığın çok büyük avantajları vardır. Instagram hesabınızı bir Facebook sayfasına bağlamak, her iki sosyal medya platformundaki tüm iş ve çapraz uygulama araçlarına erişmenizi sağlar. Henüz bir Facebook sayfanız yoksa, Instagram sizden bir Facebook sayfası oluşturmanızı isteyecektir. Profesyonel bir Instagram hesabı oluşturmak için önce kişisel bir hesap açmanız ve ardından aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:
 • Profilinizdeki üç satırlı menüden Ayarlar’a gidin
 • Profesyonel Hesaba Geçmek için Hesap Seç’e gidin.
 • Sizi en iyi tanımlayan profesyonel profil türünü seçin: İçerik Oluşturucu veya İşletme.
 • Markanızın dahil olduğu kategoriyi seçin.
 • İşletme hesapları için, Herkese Açık İşletme Bilgileriniz için iletişim bilgilerini doldurun.
 • Uygulama, hesabı bir Facebook sayfasına bağlamanızı isteyecektir. Mevcut bir Facebook hesabına giriş yapabilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.
 • Facebook sayfanız için Sayfa Başlığını girin, bir Kategori Seçin ve ayrıntılarını girin, ardından Bitti’ye basın

2. Hangi gönderilerin yayınlanacağını ve amacınızı seçin

Halihazırda sahip olduğunuz bir Instagram gönderisinin altında bulunan “Gönderiyi Öne Çıkar” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkacak sayfada hedef kitlenizi nereye göndereceğinizi seçin.
 • Profiliniz
 • Web siteniz
 • Doğrudan mesajlar
Instagram hesabınızda daha fazla kullanıcı etkileşimi oluşturmak istiyorsanız, Profiliniz seçeneğini kullanın. Bir web siteniz varsa, Web Sitenizi seçmek, tanıtılan gönderiyi web sitenize veya e-ticaret mağazanıza yönlendirecektir. Bu, marka bilinirliğini artırmak için harika bir yöntemdir. Ayrıca, Instagram’dan web sitenize trafik çekmek, olası satış yaratmaya yardımcı olmak ve kullanıcıları markanızdan satın almaya bir adım daha yaklaştırmak için önemlidir. Ayrıca, aşağıdakiler gibi harekete geçirici mesaj düğmeleri ayarlayabilirsiniz: Daha Fazla Bilgi Edinin, Şimdi Alışveriş Yapın veya Daha Fazlasını İzleyin. Direkt Mesajlarınız seçeneği ise, kullanıcılardan sizinle doğrudan iletişime geçmelerini istemek için en iyisidir. Müşterilerin tercihlerini satın almadan önce gönderme olasılığı daha yüksek olduğundan, özelleştirilebilir ürün veya hizmetlere sahip işletmeler için idealdir.

3. Hedef kitlenizi belirleyin

Instagram, hedef kitlenizi tanımlamanız için iki yol sunar: Otomatik hedef kitle ve kendini hedef kitlenizi oluşturma. Otomatik seçeneği, uygulamanın takipçilerinizi analiz etmesine olanak tanır ve benzer profillere ve tercihlere sahip kullanıcılara ulaşır. Hedef kitleniz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak için kendi özel hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Bununla, aşağıdaki metriklere dayalı olarak kitleleri belirlersiniz: Konum — Maksimum 30 mil yarıçapındaki belirli bölgeleri veya yerel alanları hedefleyin İlgi alanları — Kullanıcıların tercihlerini işletmenizin nişiyle eşleştirin Yaş ve Cinsiyet — İstediğiniz yaş ve cinsiyet demografisini seçin Özel bir hedef kitle oluşturmak için hedefleme seçeneklerini değiştirdiğinizde Instagram, reklamın ulaşabileceği potansiyel kişi sayısını hesaplar. İşiniz bittiğinde, gelecekte tekrar kullanabilmek için yeni özel hedef kitle grubunu adlandırın. Gerektiğinde birden çok hedef kitle grubu oluşturmak için önceki adımları tekrarlayın, ardından sonraki adıma geçin.

4. Bütçenizi ve kampanya sürenizi belirleyin

Bütçe ve süre seçeneklerinden reklamınızın günlük harcamasını ayarlayabilirsiniz. Instagram, bütçenize göre ulaşabileceğiniz kullanıcı sayısını size söyleyecektir. Ne kadar bütçe ayıracağınızı bilmiyorsanız, Instagram’ın en alttaki Bütçe, süre ve dağıtım hakkında bilgi edinin bölümünde gösterilen önerilen bütçesini takip edebilirsiniz. Uygulama, bütçe sınırınızdan fazlasını harcamaz.

5. Instagram reklamınızı yayınlayın

Instagram reklamınızı yayınlamadan önceki son adım, önceki adımlarda belirlediğiniz tüm verileri incelemektir. Reklam kampanyasının sonuçlarını optimize etmek için doğru bilgileri eklediğinizden emin olun. Ödeme yaparak işlemi tamamlayın, ardından Instagram’ın reklamınızı onaylamasını bekleyin.

Instagram’da Reklam Vermeye Değer Mi?

Kullanıcılarının %90’ı, satın alma yapmak için bir neden aramak amacıyla en az bir marka profilini takip eder. Bu yüzden insanlarla bağlantı kurmak isteyen hemen hemen tüm markalar sosyal medyada var olmalıdır ve Instagram bu sosyal ağların en büyüklerinden biridir. Instagram dijital reklamlarda da en iyi oyunculardan biridir. Bu yüzden, Instagram’da tanıtım yapmaya değer diyebiliriz. Facebook’ta zaten reklam yayınlıyorsanız, Instagram, hedef kitlenizi oluşturmak için ana şirketinin kullanıcı verilerini kullanmanıza izin verir. Bu, yüksek oranda hedeflenmiş bir pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur ve Instagram reklamlarıyla sıfırdan başlamak zorunda kalmayarak size zaman kazandırır. Bu da daha yüksek dönüşüm ve etkileşim oranları anlamına gelir. Instagram reklamlarınız için hedef pazarı seçebilirsiniz, uygulama aynı zamanda bunları kullanıcı tercihlerine göre yayınlar. İnsanların çevrimiçi alışveriş deneyimlerini uyarlayarak, markanızın Instagram reklamlarına satın alma kararlarını etkileme konusunda çok daha iyi bir şans verir.

Instagram Reklamlarının Maliyeti Nedir?

Instagram reklamları Facebook Business Manager aracılığıyla yayınlandığından, platform ana şirketiyle benzer fiyatlandırma modelleri kullanır: Tıklama başına maliyet (TBM) ve gösterim  başına maliyet (BGBM). TBM modeli, Instagram reklamınızın aldığı tıklama sayısına göre maliyeti hesaplar. BGBM modeli, reklamın oluşturduğu bin gösterim başına ödeme yapmanızı gerektirir. Instagram reklamlarının medyan ortalama maliyeti, tıklama başına 0,83 dolar ve bin gösterim başına 4,80 dolarıdır. Reklamverenler, reklam yerleşimlerini bir teklif sistemi aracılığıyla satın alabilir. Açık artırma, platform bir reklam gösterme şansı gördüğünde gerçekleşir. Instagram’ın belirli bir hedef kitleye hangi reklamları yayınlaması gerektiğini düzenler. Aşağıdaki faktörler açık artırmanın kazananını belirler: Teklif — Reklam hizmeti için ödemek istediğiniz tutar Tahmini işlem oranları — Bir reklamın etkileşimlere veya dönüşümlere neden olma şansı Reklam kalitesi — Reklamın dikkat çekme ve tıklama oluşturma yeteneği Teklif boyutu sistemde büyük bir rol oynasa da, kitlenin tercihleriyle alakalı Instagram reklamlarının açık artırmayı kazanma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, tüm reklamverenler, bütçeleri ne olursa olsun Instagram reklamlarını yayınlama konusunda eşit şansa sahiptir. Instagram’daki reklam maliyetlerini etkileyebilecek diğer faktörler arasında hedef kitle demografisi, reklam yerleşimi ve reklam planlaması yer alır. Bu nedenle, popüler kitlelere sahip reklamlar, rekabetçi teklif verme süreci nedeniyle daha pahalıya mal olur. Maliyetleri düşürmenin en iyi yolu, ilgi çekici Instagram reklamları oluşturmak ve bunların hedef pazarınızla alakalı olduğundan emin olmaktır. İlk kez kullanan markalar, Facebook’un en iyi sonuçlar için bütçenizi yönetmesine olanak tanıyan otomatik teklif stratejisini de kullanmak isteyebilir.

Instagram Reklam Modelleri

Instagram reklamlarınızın içeriğine ve hedeflerine bağlı olarak, bazı reklam biçimleri diğerlerinden daha uygun olabilir. Instagram ile tanıtım yaptığınızda, reklamlarınızın her zaman tek bir biçime bağlı kalması gerekmez. Bu yüzden Instagram reklamı oluştururken seçebileceğiniz altı reklam biçimi vardır:

1. Fotoğraf Reklamları (Photo Ads)

Herhangi bir sosyal medya kullanıcısı muhtemelen sponsorlu Instagram gönderilerine aşinadır. Klasik Instagram reklam formatı, hedef kitlenizin Instagram akışında ürün veya hizmetinize marka bilinirliği sağlamak için tek bir görsel kullanır. Fotoğraf reklamlarını kullanırken üç biçimden birini seçebilirsiniz: Kare — Minimum 600 x 500 piksel çözünürlüğe sahip görseller. Landscape — Çözünürlük 600 x 315 pikselden yüksek olmalıdır. Dikey — En az 600 x 750 piksele sahip görüntüler için idealdir. Gerekirse görüntüye metin ekleyebilirsiniz, ancak metin yerleşimi testini geçtiğinden emin olmanıza gerekir. Genel bir kural olarak, Instagram gönderilerinizdeki metin, kullanıcıların dikkatini görselden uzaklaştırmamalıdır. Bu tür Instagram reklamlarında gösterilecek yalnızca bir görseliniz olduğundan, tıklama alma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için ilgi çekici bir görsel seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

2. Video Reklamları (Video Ads)

Video reklamlarla Instagram reklam içeriğinizi çeşitlendirebilirsiniz. Instagram’a 4 GB’den küçük maksimum 120 saniyelik video dosyası yükleyebilirsiniz. Facebook, daha iyi etkileşim için video uzunluğunu 15 saniyenin altında tutmanızı önerir. Görsel reklamlara benzer şekilde, bu Instagram reklam türünün en boy oranına göre üç farklı biçimi vardır: Kare (1:1), yatay (16:9) ve dikey (4:5). Ayrıca, 15 saniyelik bir limitle birden çok görüntüden bir slayt gösterisi oluşturabilirsiniz. Kitleniz birden fazla dil kullanıyorsa altyazılar için bir SRT dosyası eklemenize de izin verilir. Bu metinleri eklemek, işitme kaybı olan kullanıcılara ve halka açık yerlerde kulaklıksız reklamlarınızı izlemek isteyenlere büyük fayda sağlayacaktır.

3. Dönen Reklamlar (Carousel Ads)

Carousel Ads biçimi, tek bir reklam gönderisinde en fazla 10 resim veya video görüntülemenize izin verir. Ürün detaylarını farklı açılardan sergilemeniz, bir hikaye anlatmanız veya eylemleri açıklamanız gerekiyorsa, bu formatta Instagram reklamları oluşturabilirsiniz. Resim ve video özellikleri, önceki Instagram reklam biçimlerine uygulananlarla aynıdır. Aynı carousel tanıtımına farklı boyutlu görseller ve videolar ekleyebiliyor olsanız da, tüm gönderi boyunca aynı en-boy oranını ve temayı korumanız önerilir.

4. Instagram Hikayeleri Reklamları (Instagram Stories Ads)

Hikaye reklamları, kullanıcılar Akış veya Keşfet bölümlerinde Instagram hikayelerine dokunduklarında görünen video veya resimlerdir. Uygulamayı kontrol eden bir kullanıcının akışında hızlı bir şekilde görünmek istiyorsanız, Instagram Hikaye reklamları seçebileceğiniz en iyi reklam modellerinden biridir. Instagram hikayeleri reklamları tüm cihaz ekranını kullandığından, sürükleyici ve dikkat dağıtıcı olmayan bir reklam izleme deneyimi yaratır. Instagram reklamları için hikayeleri kullanırken, görsel içeriğin tam ekran modunda dikey olarak çekildiğinden ve optimum görüntüleme performansı için 9:16 en boy oranına sahip olduğundan emin olun. Video tabanlı Instagram hikayelerinin maksimum süresi 15 saniyedir. Daha uzun videolar için Instagram, onları 15 saniyelik bölümlere ayırır.

5. Instagram Koleksiyon Reklamları (Collection Ads)

Instagram reklamları için en yeni reklam formatı seçeneklerinden biri Koleksiyon Reklamları’dır. Koleksiyon reklamları, hedef kitlenizin bir resim veya video ile en altta bir ürün kataloğunu görüntülemesini sağlar. Ana görseliniz fotoğraf veya video biçiminde olabilir. İzleyici gönderiyi tıkladığında, reklam tam ekran moduna girer ve sürükleyici bir mobil deneyim yaratır. Bu Instagram reklamlarına 12’den fazla görsel ekleyebilirsiniz ve ana görsel altında dört adede kadar ürün görüntülenebilir. Unutmayın kullanıcıları tüm koleksiyonunuzu keşfetmeye yönlendirmek için ilgi çekici içerikler seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

6. Instagram Keşfet Reklamları

Instagram reklamları artık sadece Feed’de görünmüyor. Potansiyel müşteri yaratma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz reklam biçimi olarak Keşfet reklamlarını da kullanmanız gerekir. Instagram’daki Keşfet sayfası 200 milyondan fazla aktif hesap tarafından ziyaret edilir. Burada insanlara takip ettikleri hesapların içeriği yerine Instagram’ın ilginç bulacağınızı düşündüğü gönderiler gösterilir. Örneğin, yemek fotoğraflarını sık sık görüntülüyorsanız, Keşfet’te çok daha fazlasını keşfedeceksiniz. Keşfet’teki kullanıcılar, tanıtım için harika bir fırsat sunan keşif zihniyetindedir. Feed’de gösterilen Instagram reklamlarının aksine, bu reklamlar Keşfet sayfasında görünmez. Bunun yerine, kullanıcılar ilgili içeriğe dokunduklarında ve kaydırmaya başladıklarında tanıtımınızı keşfeder. Bu, Instagram reklamlarını kullanıcı ilgi alanları ile harmanlamanın harika bir yoludur. Bu yüzden insanların teklifinizin tamamını kontrol etmesine izin vermek için her bir reklama harekete geçirici mesaj düğmeleri eklediğinizden emin olun.

Instagram Reklamları İle İlgili İpuçları ve En İyi Uygulamalar

Profesyonel şekilde Instagram reklamları oluşturmak için en iyi ipuçları aşağıdaki şekildedir:
 • Yüksek kaliteli içerik kullanın. Instagram görsel bir platformdur, bu nedenle Instagram reklamlarınızın cesur ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Cazip olmasına rağmen filtrelere çok fazla yüklenmeyin.
 • Marka kimliğinizle tutarlı olun. Instagram reklamlarınızın tarzı ve ses tonu web sitenize, ambalajınıza ve diğer pazarlama malzemelerinize uygun olmalıdır.
 • İçeriği taze ve alakalı tutun. Bu, günde bir reklam yayınlamakla ilgili değildir, ancak herhangi bir kampanyada olduğu gibi tanıtım içeriğinizle ilgili bir programa bağlı kaldığınızdan emin olun.

Instagram’da Reklam Vermeye Hemen Başlayın

Instagram reklamcılığı basit ama etkilidir. Doğru reklam kampanyası ile markanızı büyütmek için platformun geniş kitlesinden yararlanabilirsiniz. Unutmayın, platformda reklam vermenin iki yöntemi vardır: Instagram uygulamasını veya Facebook Reklam Yöneticisini kullanmak. Instagram uygulamasıyla yapmanız gerekenler:
 • Profesyonel bir profil oluşturun.
 • Tanıtmak istediğiniz gönderiyi seçin.
 • Reklamın amacını seçin.
 • Kitle tabanını ayarlayın.
 • Reklam kampanyasının bütçesini ve süresini belirleyin.
 • Reklamınızı incelemeye gönderin.
Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanıyorsanız aşağıdakileri yapmanız gerekir:
 • Facebook Reklam Yöneticisi’ne gidin ve bir Reklam Hesabı oluşturun.
 • Reklamınıza en uygun birincil amacı seçin.
 • Hedef demografinizi tanımlayın.
 • Reklam yerleşimini yapılandırın.
 • Reklam kampanyasının bütçesini ve zamanlamasını ayarlayın.
 • Reklamı oluşturun.
Bu kılavuzun Instagram’da reklam verme konusunda size yardımcı olduğunu umuyoruz. Instagram reklamlarını işletmeniz için nasıl kullanabileceğinize dair sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.