Yoğun bir iş günü ile karşı karşıya kaldığınızda, toplantıdan toplantıya koşarken ya da binlerce e-posta’ya göz gezdirirken tüm bu süreçler arasında pek de sağlıklı olmayan yiyecek seçimleri yapabilirsiniz. Fakat enerji veren besinler yerine yetersiz beslenmenize sebep olacak yiyecekleri tercih etmek; yorgunluğa, düşük enerji seviyelerine, zihinsel etkinliğin ve net düşünme yeteneğinin azalmasına yol açabileceğinden, mesai saatlerinde iyi performans gösterme yeteneğinizi önemli ölçüde etkilenebilir. Bu yüzden çalışma saatlerinde havuç, bitter çikolata ve muz gibi vücuda enerji veren besinlerden yediğinizden emin olmanız gerekir.

Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Enerji veren yiyecekler, yalnızca enerji artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu gün boyunca sağlıklı ve uyanık tutmak için gerekli besinleri de sağlar. Aşağıda vücudunuza enerji verecek besinlerin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Yumurta

Omega-3 ve vitamin açısından zengin bir yiyecek olan yumurta, odaklanmanız gereken bir işi gerçekleştirirken üretkenliğinize yardımcı olur. Çok yemek zorunda kalmadan kolayca doymanızı sağlar.

2. Kuruyemişler

Badem, ceviz, antep fıstığı, kaju fıstığı, fındık, ceviz… Bu küçük besinler, muhteşem bir protein, sağlıklı yağ, magnezyum ve antioksidan kaynağıdır. Faydaların listesi neredeyse sonsuzdur. Bu kuruyemişlere alerjiniz yoksa, günde mutlaka birkaç tane tüketmeniz önerilir. Kuruyemişler metabolizmayı hızlandıran, beyin hücrelerinizi koruyan ve işteyken açlığınızı gideren besinlerdir.

3. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi sadece sıradan bir kahvaltı değildir, günün her saatinde enerjiyi yavaş yavaş serbest bırakmanızı sağlayan mükemmel bir besindir. Lif bakımından oldukça zengindir, bu da gün boyunca sizi enerji dolu tutmakla kalmaz, aynı zamanda mide ve sindirim sisteminizin de sorunsuz çalışmasını sağlar. Enerji artırıcı üç olmazsa olmazı içeren doğal bir karbonhidrat olan yulaf; kalsiyum, lif ve protein içerir. Sadece bir porsiyon yedikten sonra saatlerce tok kalmanız neredeyse garantidir. Eğer yulaf ezmesinin tadınız beğenmiyorsanız, yoğurtla yemeyi deneyebilirsiniz.

4. Hurma

Gün boyunca aktif kalmak için şeker önemli bir enerji kaynağıdır. Enerjinizi hızlı bir şekilde artırmak için canınız tatlı bir şey çekiyorsa, hurma harika bir seçenektir. Doğal tatlılıkları ile bilinen hurma, genellikle tariflerde rafine şekerler için sağlıklı bir alternatif olarak kullanılır. Hurma, kuru meyveli atıştırmalık olarak tek başına tüketilebilir.

5. Mercimek

Mercimek hem sağlık hem de beslenme açısından oldukça faydalı bir baklagil türüdür. Az yağlı proteinler, demir, lif, potasyum, çinko ve folat bakımından zengindir. Mercimek, içindeki selenyum miktarı sayesinde ruh halinizi de iyileştirir.

6. Tavuk

Tavuk protein açısından zengindir, kalbe iyi gelir ve bağışıklığı güçlendirmeye ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Bunun da ötesinde, enerji seviyenizi yükseltmek için harikadır. B6 gibi B kompleksi vitaminleri açısından zengin olan tavuk, metabolizmanızı hızlandırır, enerji seviyenizi yüksek tutar ve gün boyunca vücudunuzun kalori yakmasını sağlar.

7. Badem

Badem, protein ve lifin yanı sıra, açlığı azaltmaya ve kilo kaybını artırmaya yardımcı olan potasyum, E vitamini ve fosfor ile yüklüdür. Aynı zamanda şekerleri enerjiye dönüştürmek için gerekli olan magnezyum açısından da zengindir.

8. Avokado

Sağlıklı bir yağ kaynağıdır ve potasyum, folat, lif ve A vitamini ile doludur. Avokado aynı zamanda linolenik asit olarak bilinen iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu, özellikle kalp için çok sayıda sağlık yararı olduğu anlamına gelir. Kronik yorgunluk sendromu ve diyabet gibi yorgunluğa neden olan bazı durumlara da yardımcı olduğu bilinir. Avokado çok yönlüdür ve ana yemeklerin yanı sıra çeşitli lezzetli atıştırmalıklarda da kullanılabilir.

9. Yaban mersini

Yaban mersini; yulaf ezmenize, tatlılarınıza ve smoothie’lerinize ekleyebileceğiniz çok yönlü bir besindir. Sadece bu kadarla kalmaz, aynı zamanda enerji artırıcı karbonhidratlar ve önemli antioksidanlarla yüklüdür. Yaban mersini bağışıklık fonksiyonunuzu artırabilir ve hatta depresif semptomları azalttığı düşünülür; vücudun stres ve yaralanmalardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

10. Muz

Muz da, tıpkı avokado gibi, enerjinizi artırma gücüne sahiptir. Doğal glikoz; yaratıcılık, odaklanma ve düşünce süreci gibi genel aktivitenizi artırır. Muz, vücudunuzun beyninizi ve vücudunuzu beslemek için kullanacağı karbonhidratlardır. Ayrıca bir sonraki öğüne kadar sizi tatmin edeceği için harika bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Ancak, muz sevmiyorsanız, muzu elma için değiştirebilirsiniz. Elma da size benzer sonuçlar verecektir. WebHD‘ye göre, muz tüketmek felç ve böbrek taşı riskini azaltmaya da yardımcı olabilir ve harika bir lif kaynağıdır.

11. Havuç

Havuç sadece vitamin içermez, aynı zamanda antioksidanlar, lif ve beta-karoten içerir. Hafızayı, bağışıklık sistemini ve zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirir. Havuç aynı zamanda tam zamanlı bir çalışanın yeme düzenine harika katkılar sağlar, çünkü bozulmaları biraz zaman alır ve onları birçok şekilde tüketebilirsiniz. Havuçlar pişirilebilir, kavrulabilir, ezilebilir, suyu sıkılabilir. Özetlemek gerekirse, havuç stres seviyenizi azaltır, beyninize ve bilişsel işlevinize yardımcı olarak iş yerinde verimliliğinizi artırır.

12. Bitter çikolata

İş yerinde çok şey yapmaya çalışıyorsanız, şekerlemelerden, cipslerden ve gazlı içeceklerden uzak durmanız gerekir. Şeker nedeniyle bu yiyecekleri yedikten sonra enerjinizin hemen yükseldiğini fark edeceksiniz, ancak birkaç dakika sonra vücudunuz çökecektir. Bu yüzden stres ve kaygıyı azaltmak için mükemmel bir seçim olan bitter çikolatayı deneyebilirsiniz. Bitter çikolata kafein, doğru miktarda şeker ve magnezyum içerir.

13. Ispanak

Ispanak; vitamin, magnezyum, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur, görüşünüzü ve odaklanmanızı geliştirir ve bakteri ve virüslerle savaşarak bağışıklık sisteminizi geliştirir. İçerdiği besin maddelerinin sayısı nedeniyle kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

14. Somon

Somon, dünyanın en popüler balık türlerinden biridir. Diğer türlerle karşılaştırıldığında biraz pahalı olsa da, omega-3, yağ asitleri ve amino asitler açısından zengin olan somon, muhakeme gücünü arttırır. Bu nedenle, kendinizi enerjinizin düşük olduğu bir günde bulursanız, bir parça somon yediğinizden emin olun.

Enerji Veren İçeçekler

Aşağıda vücudumuza enerji veren içeceklerin bir listesini bulabilirsiniz: Kahve: Kahve, iş yerinde verimliliği artıran tüm içecekler arasında en bilinenlerdendir. Kafein, enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir, ancak çok fazla içilirse endişe ve panik atağa yol açar. Bu nedenle günde iki küçük bardaktan fazla içmemeniz gerekir. Yeşil çay: Kahve sevmeyen ancak kafein arayanlar için yeşil çay harika bir alternatiftir. Odaklanmayı iyileştirmek ve beyin hücrelerinizi harekete geçirmek dışında, birçok başka faydası da vardır. Su: Her ne kadar bariz görünse de, birçok insan gün boyunca su içmeyi unutur ve bu da baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilir. Su, hücrelerimize oksijen taşır ve vücudumuzu nemlendirir. Özetle diyebiliriz ki, çok yoğun bir iş gününde, günü geçirmek için hızlı bir enerji artışına ihtiyacınız olabilir. Bu noktada yukarıdaki listedeki birkaç sağlıklı gıdanın size hızlı bir şekilde enerji sağlayabileceğini unutmayın. İster hemen enerjinizi artıracak karbonhidrat açısından zengin yiyecekler seçin ister tüm gün devam etmenizi sağlayacak protein ve sağlıklı yağlarla dolu bir şey arayın, seçenekler neredeyse sonsuzdur.

Yediğiniz Besinler İşteki Performansınızı Nasıl Etkiler?

Yediğimiz besinler (ve içecekler), işteki ve günlük görevlerdeki üretkenliğimiz de dahil olmak üzere günlük yaşamımızı oldukça etkiler. Belirli besin maddelerine sahip gıdalar, diğerlerinden daha uzun ömürlü, daha akıllı, “daha iyi” enerji sağlar. İş gününüz boyunca bir çeşit yemeği çok fazla yerseniz, üretkenliğiniz olumsuz veya olumlu yönde etkilenebilir. Yediğiniz yiyecekler işteki performansınızı doğrudan etkiler, bu nedenle verimliliğinizi artırmak istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuzu uygun besin maddeleri ve enerji ile doldurmak, daha uzun süre daha verimli çalışmaya yardımcı olacaktır. Çünkü gıda, bilişsel performansı doğrudan etkiler. Bu nedenle, birçok insan öğle yemeğinde sağlıklı beslenmediği için öğleden sonra çöküşü yaşar. “Doğru” yiyecekleri seçmek yalnızca genel sağlığa fayda sağlamak ve hastalıkları önlemekle kalmaz, aynı zamanda işyeri verimliliğini de büyük ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden yediğiniz besinlerin işyerinde ve günlük yaşamda üretkenliğiniz üzerinde çok fazla etkisi olur. Sağlıksız yiyecekler tüketmek, size günlük ihtiyaçlarınız için yeterli enerji sağlamaz. Aksine;
  • Yorgunluğa yol açar.
  • Kötü ruh sağlığına neden olur.
  • Sinirlilik yapar.
  • Stres ve depresyonu artırır.
  • Enerji seviyenizi düşürür.
  • Net düşünme ve etkili çalışma yeteneğinizi azaltır.
Sonuç olarak, vücuda enerji veren sağlıklı gıdalar tüketmek; enerjiyi ve uyanıklığı artırabilir ve daha iyi odaklanma sağlar. Ayrıca, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza da yardımcı olur.