Ekonomi

Oba Makarna'nın Halka Arzı Büyük İlgi Gördü: ÜNLÜ & Co Başarıyla Yönetti!

Gökşen Akyüz 2 ay önce 15791
İçindekiler

Oba Makarna'nın Halka Arzı Büyük İlgi Gördü: ÜNLÜ & Co Başarıyla Yönetti!

ÜNLÜ & Co tarafından liderlik edilen ve Türkiye'nin makarna sektöründe öncü firmalarından Oba Makarna'nın halka arz süreci, büyük bir başarıyla tamamlandı. 1966'dan beri sektörde öne çıkan ve son on yılda makarna ihracatında zirveye oynayan firma için düzenlenen halka arz, yatırımcılardan rekor düzeyde ilgi gördü.

 

Oba Makarna için düzenlenen halka arz sürecinde, yatırımcılardan gelen toplam talep 18,5 milyar TL'ye ulaştı. Halka arz kapsamında, şirketin 96.336.345 adet nominal değerli payı satışa sunuldu ve bu işlem sonucunda toplam 3,78 milyar TL'lik bir büyüklüğe ulaşıldı. Pay başına belirlenen 39.24 TL fiyatla, halka arza katılan yaklaşık 3,4 milyon yatırımcıdan 4,9 kat fazla talep geldi. Bu işlemle birlikte, Oba Makarna'nın piyasada işlem gören hisse oranı %20,1'e yükseldi.

 

22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen halka arzda, Oba Makarna hisselerinin %49'u yurt içinden bireysel yatırımcılara, %1'i şirket çalışanlarına, %45'i yurt içi kurumsal yatırımcılara ve %5'i yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı. 

 

ÜNLÜ & Co'nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mahmut L. Ünlü, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Oba Makarna'nın halka arz sürecinde gösterilen yoğun ilginin kendileri için bir başarı daha olduğunu belirtti. ÜNLÜ & Co'nun sektördeki istikrarlı yapısı ve güvenilirliği sayesinde aracılık edilen her halka arz sürecinin başarıyla sonuçlandığını vurgulayan Ünlü, şirketlerin halka arzının, hem işlem hacminin artmasına hem de yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesine katkıda bulunduğunu ifade etti. Ünlü, gelecekte de sermaye piyasalarında önemli roller üstlenmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

ÜNLÜ & Co Hakkında Kısa Bilgi: 1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co, bugüne dek 129 başarılı işlem gerçekleştirerek ve toplam 18 milyar ABD doları işlem hacmi ile Türkiye'nin önde gelen finansal danışmanlık firmalarından biri olmuştur. Halka arzlar, ikincil halka arzlar ve hızlandırılmış talep toplama işlemleri dahil olmak üzere, sermaye piyasası işlemlerinde %22 pazar payı ile öne çıkan firma, ayrıca yatırım danışmanlığı ve varlık yönetimi alanlarında da geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. ÜNLÜ & Co'nun Türkiye genelindeki şubelerinin yanı sıra, New York ve Londra'da da iştirakleri bulunmaktadır.

 

Post Views: 15791
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *