Ekonomi

Petrol Fiyatları, OPEC+ Kesintileri ve Gazze'deki Duraklama ile Stabil Seyrediyor

Hacer Jafar 2 ay önce 16513
İçindekiler

Petrol Fiyatları, OPEC+ Kesintileri ve Gazze'deki Duraklama ile Stabil Seyrediyor

Petrol fiyatları, OPEC+ ülkelerinin üretimi kısmaya devam etme kararları ve Gazze'de barış görüşmelerindeki ilerlemenin duraklaması sonucunda, bu yılın zirvelerine yakın bir seviyede istikrarını korudu. Brent türü ham petrol, bir önceki oturumda yüzde 2'lik bir artışın ardından varil başına yaklaşık 84 dolar seviyesinde işlem gördü. Amerikan ham petrolü ise Kasım ayından bu yana ilk defa, psikolojik öneme sahip 80 dolarlık eşiği aşarak bu seviyeye yaklaştı. OPEC ve müttefikleri, günlük 2 milyon varillik üretim kesintilerini Haziran sonuna kadar sürdürme kararı aldı.

 

Bu adım, yatırımcılar ve piyasa analistleri tarafından, mevsimlik talep düşüşlerini ve diğer üretici ülkelerin artan petrol arzını dengeleme çabası olarak büyük ölçüde bekleniyordu. OPEC Sekreterliği, mevcut üretim kesintilerinin piyasa koşullarına bağlı olarak aşamalı olarak azaltılacağını bildirdi.

 

Yıl boyunca petrol fiyatları, genişleyen zaman aralıkları ve Kızıldeniz'de gemilere yönelik saldırılar nedeniyle artan nakliye maliyetleri gibi faktörler sayesinde yavaş fakat istikrarlı bir artış gösterdi. Ancak, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşürme sürecine ne zaman başlayacağına ilişkin ertelenen beklentiler, OPEC+ dışı ülkelerden gelen güçlü üretim ve Çin'deki zayıf talep görünümü gibi faktörler, fiyat artışlarını sınırladı.

 

Ortadoğu'da ise, Hamas'ın Kahire'ye müzakere heyeti göndermesine rağmen, Gazze'deki çatışmaların durdurulması yönünde bir ilerleme kaydedilemedi.

 

Post Views: 16513
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *