Dijital evrenin hayatımızın artık en büyük parçalarından biri olduğunu söylemek malumun ilanından başka bir şey değil. Özellikle pandemi döneminin getirdikleriyle birlikte bu dönemde pek çok teknoloji şirketi beklentilerinin çok üzerinde bir büyüme yaşayarak rekor üstüne rekor kırdı. Peki “yeni doğanlar” bu denli bir ivmeyle büyürken yıllardır burada duran teknoloji devleri ne durumda? Dakikada ne kadar kazanıyorlar? İşte yanıtlar…
Teknoloji devleri dakikada ne kadar kazanıyor?

Facebook

Facebook, gizlilik meseleleri ve Black Lives Matter’ın yankılarıyla sıkıntılı dönemler geçirse de bunlar iş sonuçlarına henüz yansımış değil. Son çeyrekte, 27 milyar dolar gelir sağlayan platform aylık ortalama 2,8 milyar aktif kullanıcıya (MAU) ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Facebook, Alpha’nın Mart 2021 verilerine göre dakikada 213,628 dolar kazanıyor.

Alphabet

Google’ın ana şirketi Alphabet 2020’yi 182 milyar dolar gelirle tamamladı ve bunun yaklaşık 20 milyar doları YouTube’dan geldi. Dahası, her gün neredeyse 4 milyar Google araması gerçekleşiyor ve bu da onu dünyanın en popüler web sitesi yapıyor. Alphabet’in (Google) dakika başına kazancı ise 433,014 dolar.

Amazon

ABD’nin en önde gelen e-ticaret platformu Amazon dünyanın diğer bölgelerinde de popülaritesini her geçen gün artırıyor. Örneğin, 2020’de Japonya’dan 20 milyar dolar, Almanya’dan ise 29 milyar dolar gelir elde etti. Dakika başına 955,517 dolar gelirle Amazon “Big Tech”ler arasında zirvede.

Tesla

Büyüyen elektrikli otomobil sektörü, Tesla’yı yeni zirvelere iten en önemli güçlerin başında geliyor. Şirket prestijli S&P 500’e terfi etti ve tüm bunlar Elon Musk’ı dünyanın en zengin insanları arasına soktu. Tesla’nın dakika başına elde ettiği gelir ise 81,766 dolar.

Microsoft

Microsoft, 1,75 trilyon dolarlık devasa piyasa değeriyle en büyük ikinci Big Tech hissesi. Çeşitlendirilmiş ticari varlıkları arasında ise Bing, LinkedIn, Xbox ve bulut bilişim hizmeti Azure bulunuyor. Hisse değerleriyle zirveyi yakından takip etse de Microsoft dakika başına kazandığı 327,823 dolarla en yüksek gelir elde edenler arasında 4. sırada yer alıyor.

Apple

2021’in ilk çeyreğinde, Apple hem Mac hem de iPad’den yaklaşık 15,7 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca giyilebilir ürünler ve ev aksesuarlar kategorisi şirkete 12,9 milyar dolar gelir sağladı.

Mart 2021 verilerine göre Apple her yeni dakikada 848,090 dolar kazanarak listede Amazon’un hemen ardından ikinci sırada yer alıyor.

Netflix

Salgın, Netflix’e oldukça nazik davrandı ve hatta dünyanın içinde bulunduğu durum onlar için bir fırsata dönüştü. Marka 2020’yi 52 milyon yeni aboneyle ve toplamda da 203 milyon kullanıcıyla kapattı. Orijinal içerikleri, etkileyici abone büyümesi ise gelir yaratmasının arkasındaki en güçlü faktörler oldu. Netflix’in dakika başına elde ettiği gelir ise 50,566 dolar. Kaynak: Visual Capitalist