Ekonomi

Türkiye'nin Çay İhracatı İlk İki Ayda Yüzde 85 Artışla 6 Milyon Doları Geçti

Hacer Jafar bir ay önce 15902
İçindekiler

Türkiye'nin Çay İhracatı İlk İki Ayda Yüzde 85 Artışla 6 Milyon Doları Geçti

Türkiye'nin çay ihracat rakamları, yılın ilk iki ayında kayda değer bir sıçrama gösterdi ve yüzde 85'lik artışla 6 milyon dolar sınırını aştı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'nin yetkili ismi Şaban Turgut, ülkenin 85 farklı destinasyona çay ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı.

 

2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplamda 1.347 ton çay satışı yapılarak, elde edilen hasılatın 6 milyon 63 bin 44 dolar olduğu bilgisini paylaşan Turgut, bir önceki yıl aynı dönemde 661 ton çayın satılarak yaklaşık 3 milyon dolar gelir elde edildiğine dikkat çekti. Bu rakamlar, miktar bazında yüzde 104 ve değer bazında yüzde 85'lik bir artışı gözler önüne seriyor.

 

Ayrıca Turgut, özellikle Belçika, ABD ve Birleşik Krallık'ın Türk çayı için başlıca pazarlar olduğunu belirtti ve bu ülkelere yapılan satışlar hakkında detaylı rakamlar verdi: Belçika'ya 2,8 milyon, ABD'ye yaklaşık 638 bin ve Birleşik Krallık'a da 501 bin dolarlık çay ihraç edildi.

 

Çay ihracatı yapılan diğer ülkeler arasında Moritanya'dan Japonya'ya, Hırvatistan'dan Kamerun'a ve Suriye'den Şili'ye kadar birçok ülke yer alıyor. Turgut'un vurguladığı gibi, Türk çayının uluslararası alanda tanınırlığının artması, ihracat rakamlarının önümüzdeki dönemlerde daha da artmasına katkı sağlayacak bir faktör olarak değerlendiriliyor.

 

Post Views: 15902
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *