Ekonomi

ABD Kongresi, Hükümetin Kapanmasını Önleyecek Geçici Bütçe Tasarısını Onayladı

Gökşen Akyüz 13198
ABD Kongresi, Hükümetin Kapanmasını Önleyecek Geçici Bütçe Tasarısını Onayladı

ABD Kongresi, Hükümetin Kapanmasını Önleyecek Geçici Bütçe Tasarısını Onayladı

Amerika Birleşik Devletleri'nde, federal hükümetin finansman kriziyle karşı karşıya kalmaması için kritik bir adım atıldı. ABD Kongresi, bir dizi önemli bakanlık ve kurumu kapsayacak şekilde yeni bir bütçe tasarısını onayladı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Tarım, Ticaret, Adalet, Enerji, Ulaştırma, Konut ve Kentsel Kalkınma gibi çeşitli bakanlıklar, bu onayla 8 Mart'a kadar finansman garantisi aldı. Öte yandan, Savunma (Pentagon), İç Güvenlik, Çalışma, Dışişleri, Eğitim ve Sağlık bakanlıkları gibi hükümetin diğer bölümleri için ise finansman 22 Mart'a kadar uzatıldı.

 

ABD Temsilciler Meclisi, hangi partiden olursa olsun, genel olarak bu tasarıya destek verdi ve 320'ye karşı 99 oyla tasarıyı geçirdi. Ardından Senato'da da benzer bir onay süreci gördü ve 77'ye karşı 13 oyla kabul edildi.

 

Bu gelişme, geçici bütçenin bitmesine kısa bir süre kala gerçekleşti ve şimdi, tasarının yasalaşması için sadece Başkan Joe Biden'ın imzası bekleniyor. Tasarının yasalaşması ile birlikte, 2024 mali yılı için hükümetin kapanma riskini bertaraf eden dördüncü geçici bütçe hayata geçmiş olacak.

 

ABD yasalarına göre, eğer Kongre, mali yılın başlangıcı olan 1 Ekim'den itibaren kalıcı bir bütçeyi onaylayamazsa, geçici bütçelerle bu süreci yönetmek zorunda. Kalıcı ya da geçici bütçenin onaylanmadığı durumlarda, federal kurumlar harcama yapma yetkilerini kaybediyor ve bu da faaliyetlerin geçici olarak durmasına neden olabiliyor. Bu son onayla birlikte, Kongre'nin süreci idare etme geleneği devam etmiş oldu.

 

Görüntlenme: 13198
Gökşen Akyüz