Genel

Başarılı Olmuş Cömert Zenginlerden 7 Tavsiye

Gökşen Akyüz 8434
Başarılı Olmuş Cömert Zenginlerden 7 Tavsiye

Başarılı Olmuş Cömert Zenginlerden 7 Tavsiye

Sağlıklı bir finansal yaşam sürdürmenin en önemli şartlarından biri de bu konuda başarılı olabilmiş kişilerden ders alabilmektir. Birçok insan bir şekilde başarıyı yakalayabiliyor. Siz de bu insanlarından ilham alarak, onların başarılarını kendi hedeflerinize giden yolda rehber olarak kullanabilirsiniz.
Bu makalede dünyanın en zengin insanları arasında yer alan bazı isimlerden alınabilecek tavsiyeleri bulacaksınız. Bu insanların hepsi başarıya farklı yollardan ulaştılar fakat hepsinin başarıya giden yolda öğrenip paylaşabilecekleri dersler var.

Elon Musk

Bazı insanlar yalnızca tek bir fikir ile meşhur olurlarken Elon Musk bir sürü parlak fikrin bir parçası oldu. İlk parlak fikri 1998 yılında kurucularından biri olduğu PayPal idi. Musk, PayPal’den sonra uzayın keşfine merak saldı ve insanlığın uzay hakkındaki bilgisini geliştirmesi ve Mars’a olası bir kolonileşmenin gerçekleşmesi amacıyla SpaceX‘i kurdu.
Kendisi ayrıca lüks elektrikli araçlar üreten Tesla Motors adlı şirketin de CEO’su. Diğer projelerinden bazıları da insanların evlerine güneş enerjisi getirmeyi amaçlayan SolarCity ve abonelerinin Los Angeles – San Fransisco hattında yolculuk yapmasını sağlayan hızlı ulaşım sistemi olan HyperLoop. Musk, olağan farklı şekilde yapılması mümkün şeyler hakkında kalıpların dışında düşünen doğuştan yenilikçi bir insan. Kendisinin şöyle bir tavsiyesi var; “Bence insanın sürekli ne yaptığını ve neyi daha iyi yapabileceğini düşündüğü bir geri bildirim döngüsü olması önemli bir şey. Size verebileceğim en iyi tavsiye şu olur, geçmişte neyi daha iyi yapabileceğinizi sürekli düşünün ve kendinizi sorgulayın.”
Geliştirmeye her zaman imkân olduğunun farkına varmak ve yaratıcı olabilmek oldukça önemli bir şey. Kendinize sürekli probleme bakış açınızı daha etkili şekilde çözmenizi sağlayacak şekilde nasıl değiştirebileceğinizi sormayı ihmal etmeyin. Herhangi bir şeyler yaratma konusunda çok iyi olsanız da yaptığınızın daha iyisini yapmanın bir yolu her zaman mutlaka vardır.

Richard Branson

Richard Branson, 400’den fazla şirketi bünyesine barındıran Virgin Group‘un kurucusu. Branson ilk işi olan dergi yayıncılığına 16 yaşında başladı. 22 yaşında Virgin Records adında bir müzik perakendecisi kurdu. Virgin markasına bağlı diğer şirketlerden bazıları ise ise müzik kayıt şirketi Virgin Records, Virgin Atlantic Havayolları, bir uzay turizmi şirketi olan Virgin Galactic ve Virgin Mobile cep telefonu şirketidir. Braonson’ın hedefleri her zaman büyük oldu. Bu dünyada; örneğin, insanları uzay seyahatine götürmek amacıyla kurulmuş ulaşım şirketi kurmaya kalkışan pek fazla insan olmayacaktır. Branson’dan öğrenebileceğimiz derslerden birisi başarının herkesin yaptığı şeyleri yapmaktan geçmediği, bunun yerine yaratıcılığımızı konuşturabilecek farklı yollar aramamız gerektiğidir. Asla azıyla yetinmeyin ve hep büyük hayaller kurun. Branson’ın kurduğu birçok şirket zamanında batmış olsa da o, bunu hiçbir zaman kötü bir şey olarak görmedi. Başarısız olmak sürecin doğal bir parçasıdır ve başarısızlıklarınıza bakarak hangi stratejinin tutmadığını öğrenebilir, böylece daha iyi şeyler ortaya koymaya odaklanabilirsiniz.

Bill Gates

Bill Gates tahmini 77 milyar dolarlık serveti ile şu an dünyanın en zengin insanlarından biri. Gates bilgisayar programcılığına henüz çocukluk yaşlarında merak saldı ve daha çok gençken kullandığı programların çoğunu kendi yazmaya başladı. Harvard’da üniversite eğitimi alırken arkadaşlarıyla beraber kendi yazılım şirketlerini kurmayı gerçekten çok istediklerini fark etti. Bu zamanlar, bilgisayarların insan hayatına daha yeni yeni girmeye başladığı 1970’li yıllardı. Gates bunun çok büyük bir şeye evrilebileceğini o günlerden gördü ve bu yüzden okulunu yarıda bıraktı. Okulu bıraktığı yıl, günümüzün dev şirketlerinden Microsoft‘u kurdu. Dünya’nın en zengin insanlarından biri olan Gates, zaman içerisinde dünyaya karşı olan borcunu ödemeyi de öğrendi. Bu durumu bir keresinde “Bu beklenmedik pozisyona gelmemle üstüme aldığım belli sorumluluklar var” diyerek açıkladı. Eşi Melinda ile beraber gereken yerlerde fakirlik, eğitim, sağlık gibi sorunlarla mücadele eden Bill & Melinda Gates Vafkı’nı kurdular. Bu vakıf, dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından biri oldu. Şimdilerde Gates ailesi, servetlerinin büyük bir kısmını bu vakfa ve başka çeşitli yardım kuruluşlarına harcıyor. Bill Gates kadar zengin bir insan olmasanız bile sizin bulunduğunuz yere gelmenizi sağlayanlara minnet borcunuzu mutlaka ödemeye çalışmalısınız. Aileniz, arkadaşlarınız, öğretmenleriniz sizin bulunduğunuz konuma gelmenizde emekleri olan insanlar, onlara olan minnet borcunuzu mutlaka ödemelisiniz.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, Amerikan tarihinin yıllarca en çok izlenen gündüz kuşağı programı olan Oprah Winfrey Show ile adını duyurdu. Winfrey 20. yüzyılın en zengin Afrika asıllı Amerikalısı ve Afrika asıllı Amerikalı milyarderler içerisindeki tek kadın olmayı başardı. Fakirlik ve genç yaşta hamilelik gibi birçok zorluğu atlatarak bugünlere gelen Winfrey, şöyle bir tavsiyede bulunuyor; “Mutlu olmayı hak ettiğinizi düşünüyor musunuz? Mutluluğun, başarının, rahatlığın, istediğini yapmanın getirdiği rahatlık hissinin, neşenin ve sevginin doğum hakkınız olduğuna mu inanıyorsunuz? Yoksa inandığınız şeyler başka mı? Neye inanırsanız hayatınızda o gerçekleşir, unutmayın.” Düşüncelerimiz, gerçekliğimizi şekillendirir. Başarılı insanlar her sabah başarılı olduklarının farkında olarak uyanırlar. Kendilerinden şüphe eden insanların başarısız olması kaçınılmazdır çünkü onlar çoğu zaman yanlış düşünerek zihinlerinde kendileri için takılacak engeller yaratırlar. Bu arada Oprah Winfrey’in mücadellerle dolu hayatından öğrenebileceğimiz birçok şey var. 20. yüzyılın en zengin Afrika asıllı milyarderi Oprah’ı yakından tanımak, yaşadıklarına getirdiği olumlu bakış açılaları ve tavsiyelerine şahitlik etmek için buradaki yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Rupert Murdoch

Rupert Murdoch, medya sektörünün en ünlü isimlerden birisidir. Kendisi global medya şirketi News Corporation‘ın kurucusu ve CEO’su olarak tanınıyor. Şirketinin bünyesinde Wall Street Journal, HarperCollins, 20th Century Fox ve ülkemizde de yayın yapan Fox Türkiye gibi medya sektöründe çok önemli markalar var. Ayrıca Birleşik Krallık’da yayımlanan The Times ve tabloid gazete The Sun da News Corporation tarafından basılıyor. Murdoch ayrıca kitle yayın şriketi olan 21st Century Fox’un da kurucusudur. Murdoch, günümüze kadar verdiği birçok karar ile sektörde tartışma konusu olmuş bir isim. 2011 yılında kendisine ait olan News of the World adlı tabloid gazete, içerisinde makaleler için bilgi almak ya da haber üretmek adına telefon şebekelerini dinlendiği gerekçesiyle inceleme altına alındı. Bu olay gazetenin iflas etmesine neden oldu ve Murdoch birçok insanın bu skandal yüzünden canının yandığını söyleyerek özür diledi. Tabloid gazeteler başlı başına tartışma konusu. Örneğin, bazı insanlar son lezzetleri, dedikoduları okumaya can atarken bazıları tabloid gazeteleri sığ ve kaba buluyor. Murdoch kendisinin sattığı medya unsurunun sevenleri sayesinde büyük bir servet kazandı; toplam servetinin değeri 12 milyar dolar olan Murdoch, başkaları kendisiyle aynı hayali paylaşmasa da o, kendi hayalinin peşinden koşmanın önemli olduğuna inanıyor. Herkes hayatı boyunca tartışma konusu olacak şeyler yapar fakat bunlardan ders çıkarıp hayata devam etmek önemlidir.

George Lucas

George Lucas, film sektörünün en tanınan isimlerinden biri. Bir yapımcı olarak başta Star Wars ve Indiana Jones başta olmak üzere birçok başarılı filme imza attı. Lucasfilms adlı bir film şirketi dahi kurdu. Lucasfilms’in bugünkü değeri 4.5 milyar dolardan fazla. Lucas, her ne kadar birkaç tane gişe bombası film yapmış olsa da başlarda film endüstrisinde pek de gelecek görmüyordu. Kendisi bunu şöyle dile getiriyor: “Bu işteki ilk altı yılım çok umutsuzca geçti. Birçok kez kendime ‘Bunu neden yapıyorum ki?’ diye sordum. Bu işte hiçbir şekilde başarılı olamayacaktım. Hiç umudum yoktu. Gidip kendime gerçekçi bir iş bulmalı ve hayatta kalmalıydım.” Kendi işlerini kurmak isteyenler veya özellikle yaratıcılık geliştiren işlerde kariyer yapmak isteyenler için başarıya ulaşmak çok zor olabilir. Lucas, Star Wars ile başarıyı yakalamadan önce yıllarca büyük mücadeleler verdi. Yaptığınız işi sevmeniz önemlidir çünkü bir engele takıldığınızda size devam edecek gücü verecek olan şey işinizde sahip olduğunuz tutkudur. Ayrıca sevdiğiniz işi yapmak başarının da anahtarıdır.

Sheryl Sandberg

Sheryl Sandberg, Facebook‘un COO’su, bu mevki onu Facebook’ta Mark Zuckerberg’den sonraki en güçlü yönetici yapıyor. Facebook’un satışı, pazarlaması, iş geliştirmesi ve halkla ilişkileri onun sorumluluğunda. Fakat kendisi bundan çok yakın zamanda çıkan ve kadınları kariyerlerinde liderlik rolleri almaya teşvik eden Sınırlarını Zorla (Lean In) adlı kitabıyla tanınıyor. Sandberg son birkaç seneyi işyerlerindeki cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmekle ve kadınlara liderlik pozisyonlarını nasıl isteyip alabileceklerini anlatmakla geçirdi. Sandberg’in kişisel değeri şu an 1 milyar dolar, bu gerçekten büyük bir rakam fakat yine de iş arkadaşı ve patronu Mark Zuckerberg kadar yüksek değil. Sandberg, kişisel başarıyı ‘oğlu ev işlerini yapan bir ebeveyn olmaya karar verdiğinde, veyahut kızı ev hanımlığı dışında bir iş yapıp başarılı olduğunda destek görmesi’ şeklinde eşitlik ve ayrımcılık uzak bir şekilde değerlendiriyor. Kadınlar da erkekler de iş yerlerinde cinsiyetlere yüklenen sabit rollerden dolayı kimi zamanlar mağdur olabiliyorlar. Kadınlardan genelde olarak kibar davranma, herkesle iyi geçinme, pazarlık yapmama, dik kafalı olmama gibi özelliklere sahip olması bekleniyor. Tüm bunlar kadınların liderlik pozisyonlarına alınmamasına neden oluyor. Diğer yandan erkeklerden sert davranma, kendine güvenme ve tabiri caizse ‘eve ekmek parası götürme’ gibi davranışlar bekleniyor. Bu yüzden birçok erkek üzerlerinde başarılı olma baskısını ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamamanın getirdiği gerginliği hissediyor. Eğer iş hayatımızda ve hayatımızın geriye kalan kısımlarında başarılı olmak istiyorsak cinsiyet eşitsizliğinden artık kurtulmamız şart. Bu makalede adı geçen insanların hepsi farklı hayat şartlarına sahipler ve farklı şekillerde başarıya ulaştılar. Kimse bir liderlik pozisyonu ile doğmaz, başarı zamanla yetiştirilen ve öğrenilen bir şeydir. Herkesin kendi başarı yolunda nasıl ilerlediğini fark etmesi harika bir şeydir. Başarılı olmak için neler gerektiğini doğru mantıkla, araçlarla, bilgi ve iletişim ile öğrenebilmeniz mümkündür. Dünyanın en etkili insanların verebileceği tavsiyeleri dinlemek de önemli bir şey. Başarılı olanlar hakkında okumak finansal kariyer ve başarınızda size mutlaka yardımcı olacaktır. Ayrıca, yeri geldiğinde geri bildirim alabileceğiniz ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz bir akıl hocanızın olması da önemlidir. Akıl hocaları genelde iş yerlerinizden, okulunuzdan veya yakın çevrenizden çıkar. Başarılı insanların çevresinde olmak ve onların rehberliğini araç olarak kullanmak önemlidir. Bu makalede bahsedilen insanlardan veya verilen tavsiyelerden kendi hayatınıza uygulayabileceğiniz yollar mutlaka ki olacaktır. Bu tavsiyeleri hayatınızda uygulamaya çalışın ve başarıya giden yolda sizin için başarılı kimselerin cömertçe paylaştığı tavsiyelerin fark yaratıp yaratmayacağını görün.
Görüntlenme: 8434
Gökşen Akyüz