Ekonomi

Bu Hafta Ekonomide Neler Oldu? Kredi Hacmi Artışı, Dolar Tahminleri ve Analistlerin Hisselerdeki Önerileri

Beliz Karasu 15792
Bu Hafta Ekonomide Neler Oldu? Kredi Hacmi Artışı, Dolar Tahminleri ve Analistlerin Hisselerdeki Önerileri

Bu Hafta Ekonomide Neler Oldu? Kredi Hacmi Artışı, Dolar Tahminleri ve Analistlerin Hisselerdeki Önerileri

Ekonomi dünyasında bu hafta neler yaşandı? 4 Mart'tan 8 Mart'a kadar olan süreçte ekonomik alanda öne çıkan gelişmeler şöyle:

 

  • Bankacılık sektörüne dair rakamlar açıklandı; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) son verilerine göre, 1 Mart'ı kapatan haftada bankaların kredi hacminde 160 milyar 341 milyon liralık bir artış yaşandı. Bu artışla birlikte, toplam kredi hacmi 12 trilyon 203 milyar 83 milyon liradan, 12 trilyon 363 milyar 424 milyon liraya çıktı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından paylaşılan bilgilere göre, yurt dışı yerleşik bireyler, Borsa İstanbul'da geçen hafta net olarak 75,4 milyon dolar değerinde hisse senedi sattı.
  • HSBC'nin yeni raporuna göre, 2024 yılı için dolar/TL tahmini 33'ten 36'ya yükseltildi.
  • ABD'de, Şubat ayında tarım dışı istihdamda 275 bin kişilik bir artış kaydedildi. Bu, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin 200 bin kişilik bir artış beklentisini aştı. Ocak ayı istihdam artışı ise 353 binden 229 bine düzeltilmişti. Aynı ay içinde işsizlik oranının %3,7'den %3,9'a yükseldiği görüldü.

 

Bu Haftanın Analist Önerileri: Finans ve tüketici ürünleri sektörleri, analistlerin bu haftaki favorileri arasında yer aldı. İşte detaylar:

 

  • JPMorgan, Mart ayı için Annaly Capital (NLY), Ascendis Pharma (ASND), EPR Properties (EPR), Caterpillar (CAT), Danaher (DHR), Amazon (AMZN), Broadcom (AVGO) ve Eli Lilly (LLY) hisselerini öne çıkardı.
  • Baird, yapay zekâ hisseleri arasında Amazon (AMZN), Zscaler (ZS), CrowdStrike (CRWD), Snowflake (SNOW), Nvidia (NVDA), MongoDB (MDB), Cloudflare (NET), Salesforce (CRM) ve Pinterest (PINS) hisselerini tavsiye ediyor. Bu şirketler, geçen yıldan bu yana devam eden teknoloji rallisinden kazanç sağlamaya devam edecek olarak değerlendiriliyor.
  • HSBC, havacılık sektöründe yer alan Tav Havalimanları (TAVHL) için 150 TL olan hedef fiyatını 215 TL'ye, Pegasus (PGSUS) için 773,4 TL olan hedef fiyatını 1000 TL'ye ve Türk Hava Yolları (THYAO) için 223,5 TL olan hedef fiyatını 385 TL'ye yükseltti.
 
Görüntlenme: 15792
Beliz Karasu