Dünya

Çin 2024 Ekonomik Büyüme Hedefini Yüzde 5 Olarak Belirledi

Gökşen Akyüz 16039
Çin 2024 Ekonomik Büyüme Hedefini Yüzde 5 Olarak Belirledi

Çin 2024 Ekonomik Büyüme Hedefini Yüzde 5 Olarak Belirledi

Çin hükümeti, gelecek yıl için ekonomik büyüme oranını yüzde 5 dolayında tutmayı hedefliyor. Gayrimenkul sektöründeki durgunluk ve deflasyonist eğilimlerin etkilediği ekonomiyi canlandırmak adına daha fazla mali destek sağlanacağı öngörülüyor.

 

Ülkenin başkenti Pekin'den yapılan açıklamalara göre, 2024'te işsizlik oranının yüzde 5,5 civarında olması ve kentlerde 12 milyon yeni istihdam fırsatı yaratılması bekleniyor. Ayrıca, tüketici enflasyon oranının da geçen yılki gibi yüzde 3 civarında seyretmesi hedefleniyor. Çin'in yıllık parlamento toplantısının ilk gününde konuşan Başbakan Li Qiang, bu hedeflere ulaşmanın zor olacağını ve bunun için çok yönlü politika desteği ve kolektif çaba gerektiğini ifade etti.

 

Lee Kuan Yew Kamu Politikası Okulu'nda görevli eski Pentagon yetkilisi Drew Thompson, Çin yönetiminin ekonomideki düşüşü yavaşlatmak ve güveni pekiştirmek amacıyla muhafazakar bir büyüme hedefi koyduğunu söyledi. Thompson'a göre, eğer büyük tüketici teşvikleri veya piyasa liberalizasyonu politikaları devreye sokulmazsa, Çin'deki yabancı işletmelerin mevcut zorluklarla mücadelesi sürecek.

 

Çin'in 2023 yılı için belirlediği yüzde 5'lik büyüme hedefi gerçekleşen yüzde 5,2'lik oranla aşılmış gözüküyor. 

 

Görüntlenme: 16039
Gökşen Akyüz