Genel

Dünyanın En Çok Para Kazandıran 10 İşi

Hacer Jafar 10175
Dünyanın En Çok Para Kazandıran 10 İşi

Dünyanın En Çok Para Kazandıran 10 İşi

Gelecekte iyi paralar kazanabilmek için şimdiden iş seçimi yapmanız gerekebilir. Bazı meslekleri yaparken mutsuz olabilirsiniz ama size çok para kazandıracak bir işi yaparsanız çok da mutsuz olmayabilirsiniz. Sizler için dünyanın en çok para kazandıran işlerini listeledik. Listelediğimiz bazı işler oldukça keyifli ve heyecan verici. Üstelik bir kısmı için yıllarca eğitim almanıza da gerek yok. Kuşkusuz ki, listelediğimiz tüm işler ve mevcut sahipleri çalışarak en yüksek ödemeleri alan kişiler.

1. Cerrahlar – Kazandıkları Para: 418 Bin TL

Cerrahlar

Cerrahlar

Halen geleceğin en parlak meslekleri arasında yer alan cerrahlık, 2022 yılında dahil en çok para kazandıran işler arasında yer alacak. Bir cerrahın en büyük sorumluluğu riskli ameliyatların başarıyla tamamlanmasıdır. Cerrahların yıllık ortalama geliri yaklaşık olarak 418 Bin TL’dir.

2. Üst Düzey Yönetici – Kazandıkları Para: 320 Bin TL

CEO

CEO

Dilimize Üst Düzey Yönetici şeklinde çevrilse de aslında herkes gibi bizde bu mesleğin adını CEO (Chief Executive Officers) olarak kabul ediyoruz. CEO’ların çalışma rahatlığını ve avantajlarını saymakla bitiremeyiz fakat bir kişi CEO olabilmişse, riskli yollardan geçtiğini, en iyi okullarda okuduğunu belki de şansının yaver gittiğini düşünebiliriz. Bir CEO’nun yıllık ortalama geliri 320 Bin TL.

3. Mühendislik Yöneticileri – Kazandıkları Para: 315 Bin TL

Mühendisler

Mühendisler

Mühendislik yöneticileri; mühendisler, bilim adamları ve teknisyenler, planlama, araştırma ve geliştirme süreçleri denetlemek ve ürünlerin kalitesini korumak için çalışırlar. Bir dizi sorumluluğun bulunduğu mühendislik yöneticileri yıllık ortalama 315 Bin TL kazanmaktadırlar.

4. Pilotlar – Kazandıkları Para: 307 Bin TL

Pilotlar

Pilotlar

Uçmayı, gezmeyi, özgürlüğü ve gökyüzünü seviyorsanız aradığınız ve size en çok para kazandıran iş havayolu pilotluğu olabilir. Havayolu pilotları yıllık ortalama 307 Bin TL kazanmaktadırlar. Bu mesleğe olan talep günden güne artış göstermektedir. Yolcular için uçuş ile seyahat güvenli olsa da pilotlar için bir dizi risk ve zorlukları bulunmaktadır ama dünyada pilotlara her zaman ihtiyaç vardır. Geleceğin yükselen mesleklerinden biri!

5. Avukatlar – Kazandıkları Para: 298 Bin TL

Avukatlar

Avukatlar

Avukatlar iflas, çevre, uluslararası ya da şirketler hukuku dahil olmak üzere farklı alanlarda çeşitli uzmanlıklar alarak çalışabilirler. En çok para kazanan avukatlar ise nadiren mahkeme salonlarında görülürler, onlar genelde müvekkillerine danışmanlık yaparlar ya da bilgiler toplarlar. İyi bir (!) avukat ise yılda ortalama 298 Bin TL kazanmaktadır.

6. Diş Hekimleri – Kazandıkları Para: 251 Bin TL

Diş Hekimleri

Diş Hekimleri

Geleceğin yükselen mesleklerinden biri daha… Diş Hekimleri yılda ortalama 250 Bin TL para kazanmaktadırlar. Bu da diş hekimliğini en gözde mesleklerden biri yapıyor. Diş hekimleri ağız ve diş sorunları için önleyici, iyileştirici tedavi veren kişilerdir. Bir diş hekiminin kazandığı para her gün katlanarak artıyor çünkü şimdilerde güzel bir gülümsemeye sahip olmak her zamankinden çok daha önemli.

7. Hava Trafik Kontrolörleri – Kazandıkları Para: 229 Bin TL

Hava Trafik Kontrolörleri

Hava Trafik Kontrolörleri

Pilotlara ne kadar fazla ihtiyaç duyuluyorsa, hava trafik kontrolörlerine de o kadar fazla ihtiyaç duyuluyor. Havacılık endüstrisi günden güne yükselmeye devam ediyor. Bir hava güvenlik kontrolörü uçuşların olağan şekilde gerçekleştirilebilmesi adına açılmaktadır. Yıllık ortalama kazançları 229 Bin TL’dir.

8. Pazarlama Yöneticileri – Kazandıkları Para: 200 Bin TL

Pazarlama Yöneticileri Görsel:  G. Baden/zefa/Corbis

Pazarlama Yöneticileri Görsel: G. Baden/zefa/Corbis

Pazarlama yöneticileri, rakiplerin ürünlerini incelemek, mevcut ürünleri geliştirmek, araştırmak ve karlılığı arttırmak için çalışırlar. Pazarlama yöneticileri aynı zamanda medyayla uğraşarak da marka imajlarını korumak için büyük çaba sarf ederler. Yıllık ortalama kazançları ise 200 Bin TL’dir.

9. Doğa Bilimi Yöneticileri – Kazandıkları Para: 185 Bin TL

Doğa Bilimi Uzmanları

Doğa Bilimi Uzmanları

Ülkemizde de bazı üniversitelerde açılan “Mühendislik ve Doğa Bilimleri” bölümünün mezunları yılda ortalama 185 Bin TL kazanabiliyor. Geleceğin yükselen mesleklerinden biri olan Doğa Bilimi Yöneticiliğinde kimyagerler, biyologlar, ziraat ve tıp bilim adamlarının çalışmaları denetleniyor.

10. Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticisi – Kazandıkları Para: 180 Bin TL

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticisi

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticisi

Bu mesleği yapanlar insanlar, şirketlerinin verilerini korumak, veri güvenliğini sağlamak ve gerektiği yerde yeni yazılımları satın almak için görevlendirilirler. Veri güvenliği günümüzde önemli ve şirketler bu konuya büyük önem veriyor. Bu işi yapanlarsa yıllık ortalama 180 Bin TL para kazanıyor.
Görüntlenme: 10175
Hacer Jafar