Eğitim

Erasmus Deneyiminizi Doruklara Çıkaracak 10 Öğrenci Şehri

Hacer Jafar 10245
Erasmus Deneyiminizi Doruklara Çıkaracak 10 Öğrenci Şehri

Erasmus Deneyiminizi Doruklara Çıkaracak 10 Öğrenci Şehri

Erasmus Deneyiminizi Doruklara Çıkaracak 10 Öğrenci Şehri
Öğrenci değişim programına katılmış herkes ”Erasmus olmak ayrıcalıktır” der. Bu deneyimi yaşamak ayrı bir zevktir. Hele ki Erasmus’a gittiğiniz yer, Avrupa’nın en gözde öğrenci şehirlerinden biriyse tadından yenmez..

1. Wroclaw - Polonya

1. Wroclaw - Polonya Polonya’nın batısındaki en büyük şehir olan Wroclaw, öğrenciler için sınırsız avantaj sağlar. Ucuz yaşamı, geniş aktivite ağı ve sıcakkanlı Polonyalılar bu anlamda önde gelir. Açık hava müzesi niteliğindeki Wroclaw, şehrin dört bir yanında sevimli Gnome (cüce) heykellerine sahiptir. Rengarenk binaları barından Rynek Meydanı’nda kafe, bar ve gece kulüpleri bulunur.

2. Cordoba - İspanya

2. Cordoba - İspanya İspanya’nın güneyindeki Cordoba, iklimi, yemekleri ve cana yakın insanıyla öğrencilere muhteşem bir deneyim sunar. Öğleden sonraları herkesin sokaklara dökülüp meydanlarda gezmesi, tapas yemesi, barlara gitmesi ve geç saatlere kadar gitarlı flamenko gösterisi seyretmesiyle ünlüdür.

3. Amsterdam - Hollanda

3. Amsterdam - Hollanda Amsterdam, şüphesiz en iyi öğrenci değişim şehirlerinden biri. Çok uluslu bir kimliğe sahiptir. Bisikletle sokakları gezerken sık sık aynı yüzleri görmeniz size yakın topluluk içinde yaşadığınızı hissettirir. Butik kafeler, yerel marketler, yer altı gece kulüpleri ve kanal kenarındaki teraslarıyla, size dışarıda zaman geçirebilmeniz için sonsuz imkan sunar.

4. Nottingham - Birleşik Krallık

4. Nottingham - Birleşik Krallık Birleşik Krallık’ın en genç popülasyonuna sahip olmasıyla övünür. Nottingham’ı kültür ve yaşam açısından hareketli kılan yapısı, hem yurt dışından hem de kendi içinden birçok öğrenciye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Geniş meydanları, şık barları ve süslü restoranlarıyla öğrencileri kendine çekmektedir.

5. Coimbra - Portekiz

5. Coimbra - Portekiz Öğrenci kültürü ve hayatı Coimbra’da hepsinden daha iyi denilebilir. Şehir, üniversite yaşamına kapıldığı için her öğrencinin kendini evinde hissedebileceği bir alternatiftir. Renkli parkları ve meydanlarıyla sıcak iklimlerde çok daha çekici hale gelmektedir.

6. Montpellier - Fransa

6. Montpellier - Fransa Fransa’nın güneyinde yer alan Montpellier, eğitim dönemi içinde hareketli öğrenci hayatına sahiptir. Üniversite yaşamı, kültürel etkinlikleri ve bitmeyen yaz dönemiyle sizi içine çekecek şehirlerden bir tanesidir.

7. Heidelberg - Almanya

7. Heidelberg - Almanya Neckar Nehri kenarında konumlanan Heidelberg, Almanya’nın küçük ve sevimli şehirlerinden biridir. 2. Dünya Savaşı’ndan kalan dar sokakları ve resmedilmeye değer binalarının dış görünümüyle tüm barok cazibesini gözler önüne serer. Yıllarca entellektüel insanların gözdesi olan şehir, zamanla Almanya’nın en popüler öğrenci şehirlerinden biri haline gelmiştir.

8. Bologna - İtalya

8. Bologna - İtalya İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin başkenti olan Bologna, kendine özgü terakota tuğlalı çatıları, leziz Bolonez soslu yemekleri, başarılı gece hayatı ve graffitili sokaklarıyla öğrencilere eğlence konusunda garanti verir.

9. Prag - Çek Cumhuriyeti

9. Prag - Çek Cumhuriyeti Tarihi bina, kale, müze, galeri ve köprünün bolca bulunduğu başkent Prag’da kendinizi tamamen geçmişte hissedebilirsiniz. Bar ve gece kulüplerine de sıkça rastlayacağınız şehir, Avrupa’nın ortasında yer alan lokasyonu, şehir içinde birçok yerin yürüme mesafesinde olması ve uluslararası yapıya sahip olmasıyla öğrencileri kendine çekmektedir.

10. Leuven - Belçika

10. Leuven - Belçika Leuven, küçük ama tam bir öğrenci şehri. Neredeyse nüfusunun yarısı öğrencidir. Çeşitli park, bar ve kafeleri ile takılmanız için birçok imkan sunar. Fakülteler, ”Fak Bar” adında öğrencilerin işlettiği ucuz bira içmeleri ve birlikte zaman geçirmeleri için barlara sahiptir.

11. Bonus: Innsbruck - Avusturya

11. Bonus: Innsbruck - Avusturya Avusturya’nın en geniş öğrenci nüfusuna sahip olan şehri olmasa da, Erasmus öğrencilerinin Avrupa’nın merkezinde ve doğaya çok yakın olmasından dolayı Erasmus okumak için sıkça tercih ettiği şehirlerden biridir.*
Görüntlenme: 10245
Hacer Jafar