Finans

Genç Yaşta Zengin Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Gökşen Akyüz 9678
Genç Yaşta Zengin Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Genç Yaşta Zengin Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Zenginlik statüsüne ulaşmak için bir sonraki Google’ı, Facebook’u ya da Apple’ı kurmanız gerekmiyor. Biraz hırs ve azim ile doğru finansal kararları birleştirerek zengin olmak için yapılması gereken hemen her şeye sahip olabilirsiniz. Gündelik hayatınızda uygulayabileceğiniz basit ama son derece güçlü ve rasyonel olan bu tavsiyelerin her birine göz atın. Bu tavsiyeleri uygulamak genç yaşta zengin olmanıza yardımcı olabilir.

1. Birden Fazla Gelir Oluşturun

Amerikalı finansal danışman ve ödüllü yazar Thomas Corley’in yaptığı araştırmalar, milyonluk net değere sahip zenginlerin çoğunun üç veya daha fazla gelire sahip olduğunu ortaya koyuyor. Corley’in yaptığı bu araştırmalar, dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşan kişisel finans kitabı Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı Robert Kiyosaki’nin aydınlatıcı bir sözünü de hatırlatıyor: Zenginler para yaratır. Zengin olmak istiyorsanız, birden çok gelire sahip olmanız önemli. Bu nedenle, gelirinizi artırabileceğiniz yani daha fazla para kazanabileceğiniz fırsatlar bulmanız gerekiyor. Gelirinizi artıracak birkaç yol bulabilirseniz, net değerinizi daha hızlı büyütebilirsiniz. Gelirinizi artırmak için, başlangıçta biraz çaba gerektiren ancak sonrasında düzenli olarak gelir elde etmenize yardımcı olacak pasif gelir fikirleri üzerine biraz kafa yorabilirsiniz. Veya girişimci bir ruha sahipseniz, kendi işinizi kurabilir ya da heyecanlandığınız projeler üzerinde çalışabilirsiniz.

2. Genel Hedeflerinize Odaklanın

Gelirlerinizi çoğaltıp biraz ekstra para kazanmaya başladığınızda ve birikimlerinizi artırdığınızda, yeni bir lüks otomobil veya marka kıyafetler almaya başlayabilirsiniz. Her ne kadar bu alımlar göze ve kulağa hoş gelse de, tüm birikimlerinizi eritip sizi başladığınız noktaya savurabilir. Genel hedeflerinizi hatırlamalı ve hedeflerinize odaklanmalısınız. Lüks harcamaların koyduğunuz hedefler ve yaptığınız çalışmaları silip götürmesine izin vermemelisiniz. Hedeflerinize, çalışmalarınıza ve kaydettiğiniz ilerlemeler de dahil olmak üzere yaptığınız şeye saygı duymalısınız.

3. Tasarruflarınızla Yatırım Yapın

Tasarruflarınızla yatırım yapmaya başlayın ve yatırım yaparak da tasarruflarınızı artırmaya çalışın. Paranızı kolayca erişemeyeceğiniz yatırım araçlarında değerlendirin. Örneğin bireysel emeklilik sistemine katılmak ya da doğrudan fonlara yatırım yapmak bu anlamda size yardımcı olabilir. Yatırım yapmaya başlamak için her ay gelirinizin bir kısmını kenarı atmayı hedefleyin. Her ay bir miktar gelirinizi kenarı atarsanız, bir süre sonra onsuz yaşamayı çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

4. Öğrenmeye Devam Edin

En güvenli yatırım geleceğinize yaptığınız yatırımdır. Bir plan oluşturun, hedefler belirleyin, kitaplar ve bloglar okuyun. Hedeflerinize daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak iyi bilgilerle fikrinizi genişletin. Eğitiminizi ve mesleki gelişiminizi ilerleterek, kendinizi diğerlerinden ayırabilirsiniz. Çevrenizdeki en zeki kişi olmanıza gerek yok, sadece her şeye en hazırlıklı kişi olmaya çalışın yeter. Yaptığınız hataların sizi hedeflerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Geleceği planlamak için zaman ve enerji harcayın ve planlarınızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin. Hedeflerinize ulaşmak için izleyebileceğiniz çok sayıda yol vardır ve çok yönlü olmanız sizi en hızlı şekilde çözüme ulaştıracaktır.

5. Olduğundan Daha Büyük Düşünün

Çoğu kişi genellikle zengin olmanın kendi kontrolü dışında gerçekleşeceğini düşünür, ancak tipik bir zengin, finansal hedeflerine bağlı kalarak ve hedefleri üzerinde çalışmaya devam ederek finansal geleceğinin kendi elinde olduğunu bilir. Para konusundaki zihniyetinizi değiştirdiğinizde, “zenginliğe” giden yolu daha net görmeye başlayabilirsiniz. Halihazırda zaten büyük düşündüğünüzü düşünüyorsanız, daha da büyük düşünün. Zengin olmak ve zengin kalmak için büyük düşünmek önemlidir. Yapmanız gerekenlerin öneminin yanı sıra büyük ve olumlu düşünceler finansal hedeflerinize ulaşma ihtimalinizi her daim daha fazla artıracaktır. Son olarak, dünya genelinde milyonlarca okuyucuya ulaşan “Senin Elinde” serisinin yazarı Jen Sincero’nun zengin olmaya giden yolda atılması gereken adımlar paylaşımını da okumanızı tavsiye ediyoruz.
Görüntlenme: 9678
Gökşen Akyüz