İş Dünyası

Girişimci Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Ünlü

Hacer Jafar 10046
Girişimci Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Ünlü

Girişimci Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Ünlü

Pek çok ünlü, şöhretlerini borçlu oldukları mesleklerinden devasa paralar kazanmanın yanı sıra girişimciliklerini göstererek de ün ve sermayelerini etkili şekilde paraya dönüştürüyor.
Müzisyen Justin Timberlake, oyuncu Sandra Bullock ve kortların yıldızı Venus Williams, girişimci bazı ünlüler arasında yer alıyor. Franchise sahibi olan ve farklı girişimlerini öğrenmek isteyebileceğiniz diğer ünlü isimlerse şunlar:

Jackie Chan

Jackie Chan Aksiyon filmlerinin ünlü ismi Jackie Chan çok az eğitime sahip olan hatta okuma yazmada bile sorunları olan biri olsa da Rush Hour başta olmak üzere önemli filmlerle dünya çapında ün kazanmış bir isim. Oyunculuktaki başarısına paralel olarak Chan, çeşitli işletmelerin de sahip ve kurucu ortakları arasında yer alıyor.
Kendi dağıtım firmasının yanında prodüksiyon şirketleri de olan başarılı aktör Çin’de Jackie Chan Theater International markasıyla pek çok sinema salonuna sahip olmanın yanında giyim, fitness ve restoran alanlarında da girişimlere sahip. Chan tüm bu gelirlerinden kazandığı paranın bir kısmını Jackie Chan Hayır Kurumu’na aktararak topluma karşı sosyal sorumluluğunu da yerine getiriyor.

Phil Mickelson

Phil Mickelson PGA Tour‘da beşi büyük turnuvalarda olmak üzere 40 birinciliğe sahip olan ABD’li ünlü golfçü Fast Food zinciri Five Guys’ta büyük yatırım ve franchise’lara sahip.

Justin Timberlake

Justin Timberlake
Justin Timberlake, Sosyal Ağ filmindekine benzer şekilde bir pop yıldızından daha fazlası olmaya devam ediyor. Filmde Napster‘in kurucusu Sean Parker‘i canlandıran Timberlake, bir uygulama geliştirme şirketi olan Miso Media‘ya ve çevrimiçi bir fotoğraf etiketleme aracı olan Stipple‘e yaptığı yatırımlarla gerçek hayatta da girişimciliğini gösteriyor. Justin Timberlake’in girişimleri bunlardan ibaret değil. Timberlake ayrıca, kendi plak şirketi Tennman Records‘u piyasaya sunmanın yanında sadece Bloomingdales aracılığıyla satılan William Rast adlı giyim markasını da yarattı ve New York’ta Southern Hospitality BBQ restoranını da faaliyete geçirdi. Spora düşkün olduğu da bilinen Timberlake ve eşi Jessica Biel’in NBA’de mücadele eden basketbol takımlarından Memphis Grizzlies‘de de hisseleri bulunmaktadır.

Sandra Bullock

Sandra Bullock Önemli filmlerde aldığı rollerle ününe ün katan Sandra Bullock, girişimcilik konusunda da hırslı biri. Bullock’un en önemli girişimi şimdiye kadar Miss Congeniality dahil olmak üzere pek çok filme imza atmış olan kendi film prodüksiyon şirketi Fortis Films. Ayrıca başarılı aktrisin Texas’ta Bess Bistro adında bir restoranı ve Walton’s Fancy and Staple adında bir katering işletmesi var.

Venus Williams

Dünyanın en başarılı tenisçilerinden biri olarak gösterilen Venus Williams kort dışında da girişimleriyle göz dolduruyor. EleVen adlı kendi giyim markasına sahip olan Venus, aynı zamanda Florida merkezli V Starr Designers adlı bir iç dizayn firmasının da işletmeciliğini yapıyor. Bu firma şimdiye kadar pek çok TV programının set tasarımlarına imza atmış. Venus, kardeşi Serena ile birlikte Miami Dolphins Amerikan Futbolu takımının belli bir oranda hisselerine de sahip olmanın yanında Come to Win adlı best seller kitabıyla da da kazancına kazanç katıyor.

Will Ferrell

Will Ferrell Hollywood’un komik ismi Funny or Die adlı bir komik içeriklere odaklanan online video izleme servisini kurdu. Girişimde Lindsay Lohan ve Jerry Seinfield gibi isimler de yer aldı ve sitenin ağı günden güne sürekli genişliyor.

Ludacris

Ludacris İlginç şekilde George State Üniversitesi’nde işletme okumuş olan ünlü rap yıldızı kendi müzik şirketine sahip olmanın yanında Atlanta’da birkaç restorana sahip. TAG ile bir parfüm anlaşması da olan Ludacris, Conjure cognac markasına da sahip.

Kanye West

Kanye West Televizyon ünlülüğünden daha ileriye gitmekte zorlanan Ermeni asıllı eşi Kim Kardashian ve genellikle mantıksız konuşmalarıyla sık sık gündemde ve tartışmaların merkezinde olan Kanye West de prodüktörlük ve kendi kayıt şirketine sahip olmanın yanında kendi giyim ve ayakkabı markasına da sahip. West, Nike ve Louis Vuitton gibi markalar için de tasarımcılık yaptı. Ayrıca Fat Burger fast food restoranlarının Şikago franchise hakları da Kanye West’e ait.

Ashton Kutcher

Ashton Kutcher That 70’s Show ve MTV’nin Punk’d programlarıyla ünlenen Kutcher sosyal medya ve internet start-uplarına yoğun ilgisi olan bir girişimci. Twitter’da ilk kez 1 milyon takipçiye ulaşan kişi olan ünlü aktör, Katalyst Media’nın kurucusu. Kutcher, BlekkoOptimizelyFlipboard, ve Nowmov gibi çeşitli startuplara da milyon dolarlarca yatırım yaptı.

Lady Gaga

Lady Gaga Son yılların en önemli pop ikonlarından olan Lady Gaga YouTube’da 1 milyar toplam izlenmeye sahip ilk isim olmuştu. Kıyafetleri ve hareketleriyle ilgiyi üzerine çekmeyi çok iyi bilen Gaga, kendi adına parfüm, kulaklık, kozmetik gibi pek çok alanda markalara sahip olarak ününü etkili şekilde paraya dönüştürüyor. Kendi çizgi roman serisi de olan Gaga, Manhattan’daki Vince & Eddies adlı restoranın da ortaklarından.
Görüntlenme: 10046
Hacer Jafar