Finans

HSBC'den Türkiye Ekonomisi İçin Güncel Tahminler: Büyüme ve Enflasyon Rakamlarında Revizyon

Hacer Jafar 16061
HSBC'den Türkiye Ekonomisi İçin Güncel Tahminler: Büyüme ve Enflasyon Rakamlarında Revizyon

HSBC'den Türkiye Ekonomisi İçin Güncel Tahminler: Büyüme ve Enflasyon Rakamlarında Revizyon

 

 

HSBC'nin Türkiye Ekonomisi Analizi: Büyüme ve Enflasyon Tahminlerinde Güncelleme

 

HSBC'nin bugünkü analizine göre, Türkiye'nin ekonomik politikalarında 31 Mart'taki yerel seçimler sonrası herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Banka, Türkiye ekonomisinin 'yumuşak iniş' stratejisini sürdüreceğini ve bu yaklaşımın ekonomik dengesizliklerin yavaşça düzelmesine imkan tanıyacağını ifade etti. HSBC, ekonomide daha hızlı bir soğuma sağlayabilecek olan parasal sıkılaşmayı desteklerken, Türkiye'den daha tedrici bir politika uygulanmasını öngörüyor.

 

 

Büyüme ve Enflasyon Tahminlerinde Revizyon

 

HSBC, Türkiye ekonomisi için 2024 yılı büyüme beklentisini %2,5'ten %3,1'e, 2025 yılı içinse %3,5'ten %3,6'ya çıkardı. Enflasyon tahminlerine gelince, banka 2024 yıl sonu için enflasyon oranını %47,9'dan %49,4'e yükseltti, ancak 2025 yılı için %29'luk tahminini değiştirmedi.

 

 

Faiz Oranlarının Geleceği

 

HSBC, merkez bankasının politika faizini bu yıl için %45 seviyesinde sabit tutacağını öngörüyor. Banka, "Risklerin daha fazla faiz artışına eğilimli olduğu baz senaryomuz göz önünde bulundurulduğunda, faiz indirimleri için ancak ilk çeyrekten itibaren ufukta bir alan görüyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Ek olarak, HSBC 2024-2025 dönemi için Türkiye'nin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) yaklaşık %2'sine denk gelen yıllık ortalama 30 milyar dolarlık cari açık bekliyor. Bu analizler, Türkiye ekonomisine ilişkin kapsamlı bir bakış sunarken, öne çıkan politika sabitliği ve büyüme ile enflasyon tahminlerindeki güncellemeleri vurguluyor.

 

 

Görüntlenme: 16061
Hacer Jafar