Dünya

Japonya Ekonomisinde Yeni Bir Dönem: Deflasyonun Sonu Resmi Açıklama Bekliyor

Hacer Jafar 17112
Japonya Ekonomisinde Yeni Bir Dönem: Deflasyonun Sonu Resmi Açıklama Bekliyor

Japonya Ekonomisinde Yeni Bir Dönem: Deflasyonun Sonu Resmi Açıklama Bekliyor

Japonya'nın ekonomik çarklarındaki değişim rüzgarları, ülkenin uzun süren deflasyon dönemini geride bırakmaya hazırlandığı sinyallerini veriyor. Kyodo'nun belirttiği üzere, hükümetin, ekonominin deflasyonist baskılardan sıyrıldığını resmen duyurma niyetinde olduğu anlaşılıyor.

 

Rapora göre, hükümetin bu kararı, iş ve maaş görüşmelerinin sonuçlarını inceleyerek, çalışanların ücretlerinin yükselen yaşam maliyetleriyle adım adım gidip gitmediğini gözlemledikten sonra alacağı belirtiliyor.

 

Kyodo'nun aktardığına göre önerilen plan, Başbakan Fumio Kishida ve bakanlık üyelerinin toplantılarda ve medya karşısında Japonya'nın deflasyondan kurtulduğunu net bir şekilde ifade etmeleri, bunun yanı sıra aylık ekonomik raporlara bu gelişmeyi dahil etmeleri gerektiğini öngörüyor.

 

Bu gelişme, finans çevrelerinde Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) 2007'den beri gerçekleştireceği potansiyel ilk faiz artırımının zamanlamasına dair beklentileri de yükseltiyor. BOJ Başkanı Kazuo Ueda, enflasyon hedeflerinin henüz nihai bir noktaya ulaşmadığını, bankanın maaşlar ve fiyatlar arasındaki ilişkinin iyileşip iyileşmediğini sürekli olarak değerlendireceğini belirtti. Kyodo'nun ifadelerine göre, hükümetin bu konudaki nihai kararı verirken Tüketici Fiyat Endeksi gibi kilit ekonomik göstergeleri göz önünde bulunduracağı vurgulandı.

 

Görüntlenme: 17112
Hacer Jafar