Ekonomi

Oracle Finansal Sonuçlarla Beklentileri Aştı: Hisse Değerinde Artış ve Yeni Bulut Anlaşmaları

Beliz Karasu 16931
Oracle Finansal Sonuçlarla Beklentileri Aştı: Hisse Değerinde Artış ve Yeni Bulut Anlaşmaları

Oracle Finansal Sonuçlarla Beklentileri Aştı: Hisse Değerinde Artış ve Yeni Bulut Anlaşmaları

 

 

Oracle, ABD'nin yazılım devlerinden biri olarak, son üç aylık finansal sonuçlarıyla piyasa beklentilerini geride bıraktı ve hisselerinde artış yaşandı. Microsoft'un ardından ülkenin en büyük ikinci yazılım firması olan Oracle, 29 Şubat'ta biten mali çeyreğinde, bir önceki yıla göre %7 artışla 13,28 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 1,41 dolar düzeltilmiş kâr raporladı. Bu sonuçlar, analistlerin 13,3 milyar dolar gelir ve 1,38 dolar düzeltilmiş kâr beklentilerini aşmış oldu.

 

Oracle'ın net kârı da bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %27 artarak 2,4 milyar dolara yükseldi. Oracle CEO'su Safra Catz, şirketin 2026 mali yılına kadar 65 milyar dolarlık satış hedefine ulaşma konusunda kararlı olduklarını belirtti ve şu anki ivmeleri göz önünde bulundurulduğunda bazı hedeflerin hafif kalabileceğini ifade etti.

 

Şirketin bulut ve lisans desteği segmenti, %12 artışla 9,96 milyar dolar gelir elde ederek beklentilerin biraz üzerine çıktı. Bu artışın arkasında, yapay zeka sunucularına yönelik artan talebin olduğu vurgulandı. Ayrıca, Oracle'ın bulut hizmetleri bölümü kapsamında açıklanan bulut gelirleri, yıllık %25 artarak 5,1 milyar dolara ulaştı. Catz, şirketin bu dönem içinde birkaç büyük yeni bulut altyapısı anlaşması yaptığını söyledi.

 

Yatırım topluluğuna yapılan açıklamada, şirketin bu çeyrekte birkaç önemli anlaşma imzaladığı ve önlerinde daha fazlasının olduğu belirtildi. Oracle Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison, Microsoft ve Azure ile yapılan işlerin arttığını ve şu anda 20 veri merkezi inşa edildiğini, bu hafta üç yeni veri merkezi siparişi daha alındığını ekledi.

 

Görüntlenme: 16931
Beliz Karasu