Ekonomi

Petrol Fiyatları, OPEC+ Kararlarıyla Haftayı Yükselişle Kapatıyor

Hacer Jafar 16291
Petrol Fiyatları, OPEC+ Kararlarıyla Haftayı Yükselişle Kapatıyor

Petrol Fiyatları, OPEC+ Kararlarıyla Haftayı Yükselişle Kapatıyor

Petrol fiyatları, OPEC+ ülkelerinin bu ayın başında aldıkları arz kesintisi kararlarını bir sonraki çeyreğe taşıyıp taşımayacaklarına dair beklentilerle haftayı artışla kapatmaya hazırlanıyor. Bu kararın ardından piyasa göstergeleri güçlenme eğilimi gösterirken, Brent ve ABD ham petrolü fiyatları sırasıyla varil başına 82 dolar ve 79 dolara yükseldi. Bu artış, hafta boyunca Brent için yüzde 0,8'lik bir kazanç anlamına geliyor.

 

Şubat ayında petrol fiyatları ikinci kez aylık bazda yükseldi, fakat işlem aralıkları dar kalmaya devam ediyor. İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar gibi jeopolitik gerilimler fiyat artışlarına katkıda bulunsa da, OPEC dışı ülkelerden gelen arzın artması ve Çin'deki talebe yönelik süregelen endişeler vadeli işlemlerin toparlanmasını sınırlıyor.

 

Yapılan bir ankete göre, OPEC+ grubunun fiyatları desteklemek ve küresel arz fazlasını önlemek amacıyla mevcut arz kesintilerini gelecek çeyreğe kadar uzatması bekleniyor. Grubun uyguladığı günlük yaklaşık 2 milyon varillik kesinti, bu beklentileri güçlendiriyor.

 

ABD'de faiz oranlarının daha uzun bir süre sabit kalacağına yönelik beklentiler de güçleniyor. Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi, yaklaşık bir yıldaki en hızlı artışı kaydetti. Bu durum, genel olarak emtialar üzerinde, özellikle de ham petrol gibi enerji talebini etkileyebilecek ters rüzgarlar oluşturabilir.

 

Görüntlenme: 16291
Hacer Jafar