Ekonomi

Petrol Fiyatları, OPEC'in Talep Beklentileri ve Enflasyon Verileriyle Yükselişe Geçti

Beliz Karasu 13347
Petrol Fiyatları, OPEC'in Talep Beklentileri ve Enflasyon Verileriyle Yükselişe Geçti

Petrol Fiyatları, OPEC'in Talep Beklentileri ve Enflasyon Verileriyle Yükselişe Geçti

 

 

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nin yakın dönem talep beklentileri hakkındaki olumlu açıklamaları sayesinde yükselişe geçti. Yatırımcılar, şubat ayında beklenenden biraz daha yüksek gelen enflasyon verilerini analiz ederken, Brent petrolü saat 18.15 itibarıyla %0,64 artarak varil başına 82,74 dolar, ABD hafif ham petrolü ise %0,89 artarak varil başına 78,62 dolardan işlem gördü.

 

OPEC, bugün paylaştığı bir raporda, 2024 yılı için günlük 2,2 milyon varil olarak öngördüğü petrol talep artışı tahminini koruduğunu belirtti. Aynı raporda, OPEC dışı ülkelerin ham petrol arzının bu yıl içinde 1,1 milyon varil artış göstereceği tahmin ediliyor.

 

Bu durum, OPEC ve müttefiklerinin günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintilerini hafifletmemesi halinde, petrol piyasasında bu yıl bir arz açığı oluşacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz haftalarda OPEC+, bu üretim kesintilerinin ikinci çeyrekte de süreceğini duyurmuştu.

 

Ayrıca, bugün ABD'deki tüketici fiyat endeksi sonuçlarına göre, enflasyon şubat ayında aylık %0,4 ve yıllık bazda %3,2 oranında artış gösterdi. Bu yıllık artış, %3,1'lik öngörülerin biraz üzerinde gerçekleşti. Yatırımcılar, Federal Rezerv'in faiz oranlarını ne zaman indireceğine dair ipuçları arayışında, ABD'deki enflasyon verilerini dikkatle inceliyor. Daha düşük faiz oranları genellikle ekonomik büyümeyi destekler ve bu da petrol talebini olumlu yönde etkileyebilir.

 
Görüntlenme: 13347
Beliz Karasu