Finans

Piyasaların Gözdesi: Bu Haftaki Kazanan Yatırım Araçları

Beliz Karasu 18067
Piyasaların Gözdesi: Bu Haftaki Kazanan Yatırım Araçları

Piyasaların Gözdesi: Bu Haftaki Kazanan Yatırım Araçları

 

 

🌍 Global Faiz Oranlarının Gölgesinde Yatırım Piyasaları Bu hafta, yatırım dünyasında dikkat çeken gelişmelerle dolu bir dönemdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Sistemi (Fed) tarafından alınan faiz kararları, piyasaları önemli ölçüde etkiledi. TCMB, piyasa beklentilerini altüst ederek politika faizini 500 baz puan artırma kararı alarak yüzde 50'ye çıkardı. Fed ise, faiz oranlarını son 23 yılın en yüksek seviyesinde tutarken, yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimleri için umut ışığı yaktı.

 

💡 Haftanın Parlayan Yıldızı: Bitcoin ve Dövizlerin Dansı Bu hafta, Bitcoin yatırımcılar için en kazançlı seçenek olarak öne çıktı. Döviz piyasaları ise TCMB'nin hareketleriyle dalgalı bir seyir izledi. Dolar, haftaya 32,3020 lira ile başlayıp, 32,3746 liraya yükseldikten sonra, haftayı 0,7% değer kaybıyla 32,0594 lira seviyesinden tamamladı. Euro ise 35,2346 lira ile başladığı haftayı, 1,49% değer kaybıyla 34,7073 lira seviyesinde kapattı.

 

🏅 Altın ve Borsa: Fed Desteğinin Gölgesinde Altın, haftaya 2.484 lira seviyesinden başlasa da, Fed'in olumlu açıklamalarına rağmen, haftayı 0,3% değer kaybıyla 2.476 lirada tamamladı. Borsa İstanbul ise TCMB'nin faiz artırımı sonrasında yükselişe geçerek, haftayı 3,20%'lik bir getiriyle tamamladı, böylece yatırımcıların yüzünü güldürdü.

 

🪙 Bitcoin'in Dalgalanma Haftası Kripto para dünyasının lideri Bitcoin, geçmiş haftalardaki dalgalanmalarının ardından bu hafta yatırımcılarını sevindirdi. Hafta boyunca %4,4 oranında bir yükselişle, yatırımcıların en çok kazandığı yatırım aracı oldu.

 

Bu hafta, piyasaların faiz oranlarındaki gelişmeler ve Bitcoin'in liderliğindeki kripto para piyasalarındaki hareketlilikle dolu geçti. Yatırımcılar için çeşitli seçenekler sunan bu dönemde, döviz ve altın gibi geleneksel yatırım araçlarının yanı sıra, Bitcoin gibi yenilikçi seçenekler de dikkat çekti.

 

Görüntlenme: 18067
Beliz Karasu