Finans

Reddit'in Yükselişi: Halka Arz Heyecanı

Gökşen Akyüz 13198
Reddit'in Yükselişi: Halka Arz Heyecanı

Reddit'in Yükselişi: Halka Arz Heyecanı

 

 

Yatırım dünyası, bir süredir durgun olan halka arz pazarında heyecan ararken, bu hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde RDDT simgesi altında piyasaya sürülecek olan popüler sosyal medya ağı Reddit'e odaklandı.

 

Sosyal medya devi Reddit'in, bu hafta gerçekleşecek halka arzı için şimdiden dört ila beş kat oranında bir talep artışı gözlemlendiği bildiriliyor. Şirketin değerlemesinin 6,5 milyar dolara ulaşması büyük olasılık taşıyor.

 

Her ne kadar yüksek talep, borsadaki başlangıç performansını kesin olarak garanti etmese de, Reddit'in çarşamba günü New York'taki halka arzını fiyatlandırdığında, hedeflenen hisse başı 31 ila 34 dolar aralığına erişmesi bekleniyor.

 

2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Reddit kullanıcılarının sadakati sayesinde varlığını sürdürmekle birlikte, her yıl zarar etmeye devam ediyor. Böylece, Meta Platforms'un Facebook'u ve şu anda X olarak bilinen Twitter gibi rakiplerinin ticari başarısının gerisinde kalmış durumda.

 

Reddit, CEO ve kurucu ortak Steve Huffman'ın ifadesiyle, "yüceden gülünç olana, önemsizden varoluşsal olana, komikten ciddi olana" kadar çeşitlilik gösteren konuları barındıran 100 binin üzerinde "subreddit" ile çeşitli tartışmalara ev sahipliği yapıyor.

 

Şirket, özellikle 2021 yılında "wallstreetbets" forumunda bir araya gelen perakende yatırımcıların GameStop (GME) gibi aşırı açığa satılan şirketlerin hisselerini satın alma eylemiyle "meme-stock" fenomeniyle gündeme geldi.

 

🧑‍⚖️ Halka Arz Öncesi FTC İle Karşı Karşıya Diğer yandan, Reddit geçtiğimiz hafta, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC), kullanıcılar tarafından üretilen içeriğin yapay zeka modellerini eğitmek amacıyla satılması, lisanslanması ve üçüncü taraflarla paylaşılmasını mercek altına alan bir inceleme başlattığını açıkladı.

 

Reddit, "Bu teknolojilerin ve iş düzenlemelerinin yeniliğini düşünürsek, FTC'nin bu alana ilgi göstermesi bizi şaşırtmadı. Herhangi bir haksız veya aldatıcı işlemde bulunduğumuzu düşünmüyoruz." şeklinde bir açıklama yaptı.

 

Şubat ayında, sosyal medya platformu, içeriğinin Alphabet'in Google'ı (GOOGL) tarafından yapay zeka modellerini eğitmek üzere kullanılmasına olanak sağlayacak bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, yıllık yaklaşık 60 milyon dolar değerinde olup, Reddit'in TikTok ve Meta Platforms'un Facebook'u gibi platformlarla rekabet ederken yeni gelir kaynakları bulma çabasını gösteriyor.

 

Görüntlenme: 13198
Gökşen Akyüz