Finans

Silikon Vadisi ve Startup’larla ilgili 18 Film, Dizi ve Belgesel

Hacer Jafar 10398
Silikon Vadisi ve Startup’larla ilgili 18 Film, Dizi ve Belgesel

Silikon Vadisi ve Startup’larla ilgili 18 Film, Dizi ve Belgesel

Teknolojinin kalbi Silikon Vadisi ve burada kurulup gelişen internet devleri ve girişimlerle ile ilgili filmler, diziler ve belgeselleri içeren iyi bir izleme listesi arıyor musunuz?
Girişimci ruhunuzu beslemek, ünlü şirketlerin ve teknolojilerinin doğuş ve gelişmelerine ve kimi zaman ders alınası çöküşlerine şahit olmak ve Silikon Vadisi’nde işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için izlemeniz gereken farklı türlerdeki 18 yapımı bu listede bulabilirsiniz.

Filmler

Silikon Vadisi ve Startup Filmleri. The Internship filminden.

Silikon Vadisi ve Startup Filmleri. The Internship filminden.

1. Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları)

1999 yapımı Pirates of Silicon Valley, Michael Swaine’in Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer kitabından uyarlanmış. Film Apple kurucusu Steve Jobs ve Microsoft kurucusu Bill Gates arasındaki rekabeti ve kişisel bilgisayarların doğuşunu ve gelişimini ele alıyor.

2. The Social Network (Sosyal Ağ)

Film, Ben Mezrich’in 2009’da yayınlanan kitabı The Accidental Billionaires: The Founding of Facebook, A Tale of Sex, Money, Genius, and Betrayal’dan uyarlanmış. Çıktığı yıl tüm ilgileri üzerine çeken ve ünlü yönetmen David Fincher’ın yönettiği film sosyal ağ denince akla gelen ilk site olan Facebook’un kuruluşunu, sonrasında yaşanan hukuki süreçleri ve Mark Zuckerberg ve arkadaşı Eduardo Saverin arasındaki arkadaşlığı ve nihayi ayrı düşmeyi işliyor. Film, gerçek olayları anlatsa da Zuckerberg’in açıklamalarına göre gerçeğe aykırı öğeler de yok değil.

3. The Internship (Genç Çıraklar)

Baş rollerinde Vince Vaughn ve Owen Wilson’ın oynadığı film işten çıkarılan iki pazarlamacının teknoloji devi Google’a başvurmasıyla kendilerinden çok genç kişilerle rekabete girmek zorunda kalması üzerine gelişen olayları konu alıyor. Film komedi türünde.

4. Steve Jobs (2015)

Michael Fassbender ve Kate Winslet gibi dev oyuncuların yer aldığı 2015 yapımı Steve Jobs filmi Britanyalı yönetmen Danny Boyle yönetti. Film, Apple kurucu CEO’su Steve Jobs’ın hayatından önemli bir kısmı, 1984-1998 dönemini ve hayatından önemli kişilerle olan ilişkilerini ve ikonik ürün lansmanlarını ele alıyor. Film, Walter Isaacson’ın aynı adlı biyografi kitabından beyaz perdeye uyarlanmış.

5. Antitrust

2001 yapımı film büyük bir kuruluşta çalışmak için bir araya gelen bir genç programcılar grubu hakkında. Her şey iyi giderken patronları hakkında bazı gizli gerçekler deşifre olmaya başlar ve olaylar gelişir.

6. Middle Men

Middle Men 2009 yapımı, internet girişimcisi online porno sektöründe broker’lık yaparak bir servet elde etmiş Jack Harris’in hayatını ele alıyor. Film, internet faturalama firmaları Paycom ve ePassporte ile ilişkisi olan Christopher Mallick’in hayatını temel alıyor. Mallick filmin sponsorluğunu da yapmış ama gişede başarılı olamamıştır.

Diziler

Silikon Vadisi ve Startup, HBO'da yayınlanan Silikon Vadisi dizisinden.

Silikon Vadisi ve Startup, HBO’da yayınlanan Silikon Vadisi dizisinden.

7. Silicon Valley (Silikon Vadisi)

Silicon Valley üçüncü sezonunda olan çok başarılı bir HBO dizisi. Pied Piper adında veri sıkıştırmayla ilgili bir startup kuran 6 gencin düşüş ve çıkışların eksik olmadığı iş ve yaşam maceralarını ele alan dizi Silikon Vadisi’ndeki hayat ve iş koşullarını da güzel ve ironik şekilde betimlerken merak duygusuna hitap ederek bir sonraki bölümü iple çektiriyor.

8. Betas

Amazon Video tarafından çekilen ve 2013’te başlayan dizi 4 arkadaşın uğraş verdiği bir ‘dating’ uygulamasının gelişimini ve girişimcileri için yatırımcı arayışlarını ekrana taşıyor. Tek sezonluk bu dizi 2014 yılına kadar yayınlandı.

9. Halt and Catch Fire

2014 yılında başlayan ve yayını hala devam eden Halt and Catch Fire, 1980 yıllarında bilgisayarlı yaşama ilk geçiş dönemlerini, yeni bilgisayar icatlarını ve o dönemde günümüzün dev şirketleri olmaya yolunda adım atan bilgisayar odaklı şirketleri ve bu şirketlerde çalışan mühendislerin yaşamını konu alıyor. Dizi Silikon Vadisi’nde geçiyor.

Belgeseller

Silikon Vadisi ve Startup Belgeselleri. BBC'nin Steve Jobs: Milyar Dolarlık Hippy belgeselinden.

Silikon Vadisi ve Startup Belgeselleri. BBC’nin Steve Jobs: Milyar Dolarlık Hippy belgeselinden.

10. The Pixar Story (Pixar Hikayesi)

The Pixar Story, Pixar Animasyon stüdyolarının ilk yıllarına etkili bir bakış sunuyor. Belgesel, John Lasseter, Ed Catmull ve Steve Jobs gibi önemli isimlerin stüdyonun bugünkü başarısının temellerini nasıl attığını başarıyla işliyor.

11. Startup.com

Startup.com, dot-com patlamasında hayatta kalamayan govWorks.com’un hikayesini temel alan bir belgesel. Firmanın hikayesi, startuplara hatalarından ve başarısızlıklardan ders çıkarma konusunda bir referans noktası sunuyor.

12. Steve Jobs The Lost Interview

1995 senesinde Steve Jobs, bir televizyon programı için yaptığı röportajında hayatına dair ilk dönemleri, Microsoft’la rekabet ve geleceğe yönelik vizyonu hakkında samimi bir şekilde konuşuyor.

13. e-Dreams

e-Dreams de bir başarısızlık hikayesinin kroniğini çıkaran bir belgesel. Kozmo.com’un yükseliş ve düşüşünü ele alan yapım, iş planına sahip olmamanın bir startup’ın çöküşüne nasıl sebep olabileceğini etkili şekilde örneklendiriyor.

14. Revolution OS

Revolution OS ücretsiz yazılım hareketlerinin, Linux, GNU ve açık kaynağın tarihlerini irdeliyor. Bilgisayar korsamları ve bu harekete katkıda bulunmuş girişimcilerle röportajlar belgeselde kendine bolca yer buluyor.

15. Something Ventured

Something Ventured, 20. Yüzyılda Venture Kapitalizminin yükselişine bir bakış sunuyor. Apple, Intel, Cisco, Atari gibi dev firmaların girişimciler ve ‘venture kapitalist’lerce nasıl inşa edildiğini gözler üzerine süren yapım 60larda, 70lerde ve 80lerde popüler olan girişimciler ve risk sermayedarlarıyla güzel röportajlar içeriyor.

16. Steve Jobs: Milyar Dolarlık Hippy

Günümüzün teknoloji devi Apple’ın ortak kurucularından Steve Wozniak gibi olaylara şahit olan isimler, başında Steve Jobs olan Apple’ın yükselişi, düşüşü ve tekrar yükselişini anlatıyorlar. 2011 yılı BBC yapımı belgeselin yönetmenliği Laura Craig Gray ve Tristan Quinn tarafından yapıldı.

17. Google Dünyası

Her internet kullanıcısının hayatının bir parçası haline gelen Google’ın fazla bilinmeyen yönlerini ekranlara taşıyan Google Dünyası belgeseli National Geographic ekibi tarafından hazırlandı. Google’ın bilinmeyen yönlerinin yanı sıra belgeselde dünyanın en kapsamlı bilgi deposu haline gelebilecek bu internet devinin, kişisel bilgileri ve gizliliği nasıl etkilediği veya etkileyebileceği de irdeleniyor.

18. Facebook’un Hikayesi

2012 yılı BBC yapımı Facebook’un Hikayesi belgeselinde dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un hikayesine yer veriliyor. ‘Facebook, nasıl ve hangi amaçlarla kuruldu, kurucu Mark Zuckerberg ve arkadaşları neler yaptı, Facebook kısa sürede nasıl bu kadar popüler oldu?’ tüm bu soruların cevapları belgeselde cevap buluyor.
Görüntlenme: 10398
Hacer Jafar