İş Dünyası

Steve Jobs’dan Girişimcilere 5 Öneri

Beliz Karasu 10052
Steve Jobs’dan Girişimcilere 5 Öneri

Steve Jobs’dan Girişimcilere 5 Öneri

Herkesin bildiği gibi Steve Jobs tüm dünyaya adını duyurmuş olan ve ürünlerinin piyasaya çıkmasını dört gözle beklediğimiz Apple markasının kurucusudur. Bu yazımda onun başarı yolculuğunda onu başarıya götüren yapı taşlarından bahsedeceğim. Erken yaşta kanserden hayatını kaybeden Steve Jobs, iş hayatındaki birçok insan tarafından rol model alınan kişi olmuştur. Evinin garajında birkaç arkadaşıyla başlayan macerası onu zamanla bir dünya markası haline getirdi. Monopol olan bir piyasaya hızlı ve dikkate değer bir giriş yaparak, rakibi olan Microsoft’un sahibi Bill Gates’in en büyük rakibi haline geldi. Peki, onu bu kadar başarılı kılan neydi? Gelin bunun cevabını hep birlikte bulalım.

Tüm dünya engel olsa da kendinize inanın

Bütün dünya size sırt dönse de önemli olan sevdiğiniz ve inandığınız şeyi yapmaktır. Hayatta hiçbir şey için geç değildir ve dünyada bir kimsenin başka hiçbir kimseye karşı üstünlüğü yoktur. Önemli olan yılmadan ve vazgeçmeden düşseniz de yol alabilmektir. Her sabah uyandığınızda sizi güne motive bir şekilde hazırlayan bir hedefiniz olsun. Kimse inanmasa bile sadece siz kendinize inanın.
Kimi zaman yaşam bize tüm zorluklarını sunar. İşte o an yapmamız gereken tek şey, inancınızı kaybetmemektir. Yaşamımda beni ileriye götüren tek şey, yaptığım işe olan aşkımdır. Bundan hiçbir zaman kuşkum olmadı. – Steve Jobs

Kaybetmekten korkmayın

Kaybedeceklerinize odaklanırsanız eğer, düşünceler yüzünden asla adım atamazsınız. Bir şeyleri kazanmak için bazı şeyleri kaybetmek gerekir. Önemli olan o yolun sonunda sizi nasıl güzel bir manzaranın beklediğini bilmektir.
Ben bir yılda 250 milyon dolar kaybetmenin ne demek olduğunu bilen insanlardanım, güvenin bana karakterinizi güçlendiren bir olay bu. – Steve Jobs

Motivasyonunuz para olmasın

Para kazanmak da en az yaptığınız işte başarılı olmak kadar önemlidir. Hatta çoğu zaman başarının ölçütü kazandığınız paraya bakıp yorumlarda bulunmaktır. Ancak, neden başarılı olmak istediğinizin farkına varın. Çok para kazanmak mı istiyorsunuz, yoksa gerçekten başarılı olmak mı? Eğer motivasyonunuz para olursa kaybetmeye mahkum olursunuz.
Mezardaki en zengin adam olmak değil, yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir benim için önemli olan. – Steve Jobs

Basit düşünün ve yenilikçi (innovative) olun

Günümüz teknolojisinin ilerlemesindeki altın kurallardan biri bu bence. Bu kurala uygun hareket edilmemesi halinde sizi çok ağır bir yenilgi bekliyor olacaktır.
Biz sadece, işletim sistemlerine baktık ve bunu daha basit ve daha güçlü yapabilir miyiz dedik. * Müşterinize ne istediğini sorup ona göre ürün çıkaramazsınız, çünkü siz onların istediğini yaparken onlar başka bir şey istiyor olacaktır.

Zamanınızı iyi değerlendirin

İstediklerinizin peşinden yılmadan ve ilk günkü gibi aynı hevesle koşmak istiyorsanız eğer, Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi konuşmasında da dediği gibi her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın. İşte o zaman asla kaybetmezsiniz. Steve Jobs’un hayatını incelediğimizde en çok zamanla ilgili olan sözlerine rastlarız. İşte onlardan birkaçı:
Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar bir şeyler yapmak için harcamanız çok önemli. * Hayat kısa, sanırım sadece öldüğümüzde anlayacağız bunu. * Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin sesini dinleyin.
Görüntlenme: 10052
Beliz Karasu