Ekonomi

TAV Havalimanları, Medine'de Yolcu Kapasitesini İki Katına Çıkaracak

Beliz Karasu 16960
TAV Havalimanları, Medine'de Yolcu Kapasitesini İki Katına Çıkaracak

TAV Havalimanları, Medine'de Yolcu Kapasitesini İki Katına Çıkaracak

 

 

🌍 TAV Havalimanları (TAVHL), Medine Havalimanı'nın yolcu kapasitesini artırmak amacıyla büyük bir adım atıyor. Şirket, mevcut terminalin yanı sıra yeni bir iç hatlar terminali inşa edecek, böylece havalimanının kapasitesi mevcut 8 milyon yolcudan, muazzam bir şekilde 18 milyon yolcuya yükseltilecek. Bu stratejik hamle, TAV Havalimanları'nın Medine Havalimanı'nda faaliyet gösteren, %26 hissesine sahip olduğu TIBAH Development ortak girişimi aracılığıyla gerçekleştirilecek.

 

💰 Bu dev yatırımın toplam maliyeti 275 milyon dolar olarak planlanmaktadır. TAV Havalimanları'nın bu yatırımdaki payı, ortak girişimdeki %26'lık hissesine tekabül eden 71,5 milyon doları buluyor. Yatırım programının 2024'ün ilk yarısında başlatılması ve 2027 yılında tamamlanması hedefleniyor. Yapılan planlamaya göre, yatırımın %70'i borçlanma yoluyla, %30'u ise özkaynak kullanılarak finanse edilecek.

 

🏗️ Projenin ilk aşaması olarak, 175 milyon dolara mal olacak yeni iç hatlar terminalinin inşası için bir sözleşme imzalandı. İkinci aşamada ise, 100 milyon dolarlık bir yatırımla mevcut terminalin geliştirilip dış hatlar terminaline dönüştürülmesi, yeni bağlantı yolları, altyapı bağlantıları, otopark ve yönetim binasının inşası planlanmaktadır.

 

✈️ Medine Havalimanı, 2023 yılında 9,4 milyon yolcuya ev sahipliği yaparak, Covid-19 salgını sonrası seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte yolcu trafiğinde büyük bir artış kaydetti. Bu artış, önceki yıla göre %49, salgın öncesine kıyasla ise %12 olarak gerçekleşti.

 

🚀 TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, bu büyük yatırım ile üç yıl içinde tamamlanacak kapasite artışının, yolculara en iyi seyahat deneyimini sunma hedefine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Şirketin bu adımı, Medine Havalimanı'nı dünya çapında bir havalimanı haline getirme vizyonunu daha da ileriye taşıyacak.

 

Görüntlenme: 16960
Beliz Karasu