Ekonomi

TCMB'nin Nisan Ayında Büyük Faiz Artışına Gitmesi Bekleniyor: BofA'nın Analizine Göre 300-500 Baz Puanlık İhtimal

Hacer Jafar bir ay önce 16592
İçindekiler

başlık: [BofA’ya Göre TCMB Nisanda 300-500 Baz Puan Faiz Artışı Yapabilir]

 

 

Bank of America (BofA) tarafından yapılan bir değerlendirmede, Nisan ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarını 300 ile 500 baz puan arasında artırabileceği öngörüsünde bulunuldu. Bankanın analistlerince hazırlanan raporda, ek faiz artışlarının temel senaryolar arasında yer almadığı; ancak Nisan ayında 300 ile 500 baz puanlık bir artışın mümkün olduğu belirtildi.

 

Ekonomistler, TCMB'nin izleyeceği politika ne olursa olsun, yılın ikinci yarısında Türk varlıklarına yönelik iyimser bir beklenti olduğunu ifade etti. Daha fazla faiz artırımının, enflasyon beklentilerinin makro ihtiyati tedbirlerle daha iyi yönetilmesine katkıda bulunabileceği ve TCMB'ye olan güveni artırabileceği belirtildi.

 

Ekonomistler, olası bir faiz artışının Mart ayındaki enflasyon verilerine bağlı olacağını ve faiz artırımı gerçekleşirse, ikinci çeyrekte sermaye girişlerinin yeniden başlayabileceğini öngördü. Yılın ilk çeyreğindeki kötümserliğin "muhtemelen geçici" olduğu ve politikanın daha da sıkılaşacağı, verilerin yaz aylarına doğru iyileşeceği bekleniyor.

 

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin ardından döviz kurlarında ani bir artış beklentisi içinde olunmadığı, mevcut kur artışlarının geçici olduğu tahmin ediliyor. Deutsche Bank'ın da benzer şekilde TCMB'nin bu ay içinde 500 baz puanlık faiz artışı yapmasının "yüksek ihtimal" olduğunu belirttiği bir rapor yayınladığı bildirildi.

 

TCMB, Şubat ayındaki toplantısında faiz oranını %45'te sabit tutarken, enflasyon görünümünde olası bozulmalar karşısında parasal sıkılığın artırılabileceğini belirtmişti. TCMB'nin bir sonraki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 21 Mart'ta gerçekleşecek.

 
 
Post Views: 16592
Hacer Jafar

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *