İş Dünyası

Wall Street’te Çalışmak için Eğitim Almayı Düşünebileceğiniz 10 Okul

Hacer Jafar 9581
Wall Street’te Çalışmak için Eğitim Almayı Düşünebileceğiniz 10 Okul

Wall Street’te Çalışmak için Eğitim Almayı Düşünebileceğiniz 10 Okul

Borsa, hisse senetleri, forex ve para gibi kelimeler sizin için gerçekten büyük bir anlam ifade ediyorsa kariyerinize Wall Street‘te devam etmeyi mutlaka düşünmelisiniz. Wall Street, ABD’nin New York eyaletinin aynı isimli kentinde yer alan bir caddenin adı. Manhattan bölgesinin güneyinde yer alan bu cadde, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi ABD’nin birçok önemli finansal kuruluşunun bulunduğu bir alanı kapsıyor. Brokerlar, yatırımcılar, yatırım uzmanları ve finansal kuruluşların önemli pozisyonlardaki çalışanları paranın kalbinin attığı Wall Street’te inanılmaz paralar kazanabiliyorlar. Wall Street bölgesi çalışanları, elde ettikleri yüksek kazançlar bir yana bir de yüksek ve lüks harcamalarıyla biliniyorlar. Örneğin Wall Street çalışanları Manhattan’da ikamet edebilmek için aylık ortalama 3300 dolar kira ödüyorlar. Ayakkabılara 200 dolar, olmazsa olmaz takım elbiselere ise ayda 1500 – 2500 dolar arasında ödeme yapıyorlar.
Kahve, lüks barlarda yemek ve eğlenceler, spor, kuru temizleme derken muhtemelen yaptıkları toplam harcamaları sadece hayal edebiliriz. İşin tuhaf yanı birçok Wall Street çalışanı herhangi bir şirkete sahip değil, her biri bir şirket çalışanı fakat milyon dolarlık şirketlere sahiplermiş gibi yaşıyorlar ve kazanç elde ediyorlar. Peki, Wall Street’te çalışmak için finansal konularda önemli yeteneklere sahip olmanın gerekliliğini biliyoruz fakat kağıt üstünde de bir şeyler elbette gerekiyor. Wall Street çalışanlarının çoğu belirli üniversite ve kolejlerden mezunlar.
Verilere göre mevcut Wall Street çalışanlarının eğitim aldıkları yerler ve Wall Street’te çalışma oranları şu şekilde: 1. Stern School of Business Wall Street’te çalışan mezun sayısına göre lider eğitim kurumu New York Üniversitesi Stern School of Business. Öyle ki, Wall Street’te mevcut çalışanların %7,4’ü bu okulun mezunlarından oluşuyor. 2. Columbia Business School Columbia Üniversitesi Columbia Business School mezunlarının ise Wall Street’te çalışanların %7,3’ünü oluşturmaktadır.
3. The Wharton School Pensilvanya Üniversitesi bünyesinde yer alan The Wharton School mezunlarının %3,7’si de Wall Street’te çalışıyor. 4. Cornell Üniversitesi New York’ta yer alan Cornell Üniversitesi‘nin mezunları da Wall Street’te kendilerine iş bulabiliyor. Wall Street’te çalışanların %3,2’si, ünlü ‘Sarmaşık Birliği’ne dahil olan bu üniversiten mezun. 5. Booth School of Business 1890 yılında John D. Rockefeller tarafından kurulan Chicago Üniversitesi bünyesinde yer alan Booth İş Okulu mezunları da Wall Street’te çalışanların %2,6’sını oluşturuyor. 6. Harvard Business School Finansal hizmetler alanında yayıncılık hizmeti veren Bloomberg’ün kurucusu Michael Bloomberg, eski ABD başkanı George W. Bush gibi pek çok iş, siyaset ünlüsünün mezun olduğu Harvard Üniversitesi bünyesindeki Harvard Business School da Wall Street’te çalışmaya başlamak için tercih edilebilir. Şu anda Wall Street çalışanlarının %2,4’ü Harvard Business School mezunu. 7. Baruch College Wall Street’te çalışanların %2’si New York’ta bulunan Baruch College mezunundan oluşuyor. 8. MIT Sloan School of Management Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bünyesinde yer alan MIT Sloan School of Management, şu anda Wall Street’te çalışanların %1,9’unu mezun etmiş. 9. Rutgers Üniversitesi New Jersey Eyaletinde yer alan Rutgers Üniversitesi de Wall Street’te çalışmaya başlamak için iyi bir tercih. Bu üniversiteden mezun olup da Wall Street’te çalışanların oranı %1,7. 10. Ross School of Business Michigan Üniversitesi çatısı altında yer alan Ross School of Business mezunlarının %1,7’si de kendilerine Wall Street’te iş bulabilenler arasında yer alıyor. Wall Street’te çalışmak istiyor ve kariyerinizi bu doğrultuda şekillendirmek istiyorsanız alanında uzmanlaşmış bu okullardan eğitim almayı düşünebilirsiniz.
Görüntlenme: 9581
Hacer Jafar