İş Dünyası

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık ve İkamette Malta ve Avusturya Yatırımcıların Favorisi

Hacer Jafar 15635
Yatırım Yoluyla Vatandaşlık ve İkamette Malta ve Avusturya Yatırımcıların Favorisi

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık ve İkamette Malta ve Avusturya Yatırımcıların Favorisi

Yatırımcılar için Vatandaşlık ve İkamet İmkanı Sunan Ülkeler Dikkat Çekiyor.

 

Henley & Partners'ın düzenli olarak hazırladığı Yatırım Yoluyla Göç Programları raporunun 2024 sürümüne göre Malta, vatandaşlık programlarında lider konumunu dokuzuncu yıl üst üste koruyarak dikkatleri üzerine çekti ve listenin en üst sırasında yer aldı. Malta'yı vatandaşlık elde edebilmek için yüksek mali katkı şartı koyan Avusturya izledi.

 

Bu alanda danışmanlık hizmetleri sunan Henley & Partners, Yatırım Göç Programları raporunda, Malta'nın Küresel Vatandaşlık Programı Endeksi'nde 100 puan üzerinden 77 puanla zirveye oturduğunu bildirdi. Malta'daki Doğrudan Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı, ülkenin gelişimine finansal katkılarda bulunan yabancılara vatandaşlık fırsatı sunuyor.

 

Endekste Malta'nın hemen ardından gelen ve 74 puan alan Avusturya'nın yatırım temelli vatandaşlık programı, ekonomiye ciddi katkı sunmayı bekliyor. Karayipler'deki Antigua ve Barbuda, Grenada ve Saint Lucia gibi ülkeler de 70'er puanla bu alandaki cazibelerini gayrimenkul yatırımları ve fon seçenekleriyle koruyor.

 

Türkiye'nin yatırım yoluyla vatandaşlık programı, bu yıl endekste 67 puanla Dominika ile 5. sırayı paylaştı. Birden fazla yatırım seçeneği sunan Türkiye programı, Asya, Avrupa ve Orta Doğu'nun stratejik kesişim noktasında yatırımcılara çekici bir kapı sunuyor.

 

Oturum programları konusunda Avrupa ülkelerinin ağırlığı göze çarpıyor. Henley & Partners'ın 2024 Küresel Oturum Programı Endeksi'nde, Portekiz'in Altın Oturma İzni Programı 75 puanla zirveyi alırken, Avusturya ve Yunanistan 73'er puanla ikinciliği paylaştı. Bu ülkeleri 72 puanla İsviçre ve 71 puanla İtalya'nın programları izliyor. Kanada ve İspanya ise 69 puanla Avrupa dışından sıralamada yer alan tek ülke olarak dikkat çekiyor.

 

Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, bu tür yayınların sadece varlık yönetimi uzmanları için değil, aynı zamanda yatırım göçü programlarını uygulamak isteyen hükümet politika yapıcıları için de büyük önem taşıdığını belirtti. Demirel, ulus devletlerin bu programları, ulusal ve bölgesel projeleri finanse etme ve sürdürülebilir gelişim inisiyatiflerini destekleme aracı olarak kullandıklarını vurguladı.

 

Görüntlenme: 15635
Hacer Jafar