Dünya

İran Parlamento Seçimlerinde Katılımın Az Olması Öngörülüyor

Gökşen Akyüz bir ay önce 16698
İçindekiler

İran Parlamento Seçimlerinde Katılımın Az Olması Öngörülüyor

 

 

İran'da mevcut parlamento seçimlerine ilginin düşük olması tahmin ediliyor. Ekonomik zorluklar ve siyasi baskılar altındaki halkın, seçimlere katılım konusunda tereddütlü olduğu gözlemleniyor.

 

Ülkede tırmanan enflasyonun, ulusal paranın değer kaybının ve uygulanan yaptırımların vatandaşları zorladığını, birçok kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirtiyor.

 

Tahran hükümetinin, ülkenin mevcut durumunu iyileştirecek güce ya da isteğe sahip olduğuna inananların sayısının çok az olduğu ifade ediliyor. Yine de, bazı vatandaşlar, örneğin Tahran sakinlerinden Majid Hosseini gibi, oy kullanmanın önemine inanıyor.

 

22 yaşında hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ardından İran'ı sarsan protestolar, giderek artan bir otoriter rejimi ve toplumsal baskıları gözler önüne serdi. Aktivistlerin hapsedildiği, muhaliflerin idam edildiği ve kadınlara yönelik şiddetin arttığı bir atmosferde, bu seçimlerin önemi daha da tartışılır hale geliyor.

 

Hamidi-Nia, protesto hareketine katılanların, rejimin değişmeyeceği ve daha da sertleşeceği konusunda endişelerini dile getirdiklerini aktarıyor.

 

Aynı zamanda, bu Cuma günü yapılacak olan ve ülkenin en etkili dini liderinin de belirlendiği parlamento ve uzmanlar konseyi seçimleri öncesinde, pek çok tanınmış ismin boykot çağrısı yaptığı biliniyor. Bu çağrılar yurt içinden ve yurt dışındaki sürgündeki İranlılardan geliyor. Muhalefetin bile, hâlâ politik değişim umudunu taşıyan kesimlerinin, seçimlerin boykot edilmesi gerektiğini savunduğu gözlemleniyor.

 

Bu boykot, mevcut politik sistemin dışında bir tepki olarak kabul ediliyor ve oy kullanma hakkına sahip olan her adayın, üst düzey dini liderlik tarafından atanmış Koruyucu Konsey tarafından onaylandığı bir sistemde, daha açık bir muhalefet mesajı taşıyor.

 

Post Views: 16698
Gökşen Akyüz

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *